
Az Egyesült Királyságnak több atomenergiára van szüksége az AI fejlesztéséhez, állítja az Amazon vezérigazgatója
A világ legnagyobb felhőalapú számítástechnikai vállalatának vezetője szerint az Egyesült Királyságnak egyre több nukleáris energiára van szüksége ahhoz, hogy ki tudja szolgálni azokat az adatközpontokat, amelyek a mesterséges intelligencia (AI) működéséhez elengedhetetlenek. Az Amazon Web Services (AWS), amely az Amazon kiskereskedelmi óriás része, a következő négy évben 8 milliárd fontot tervez költeni új adatközpontok létrehozására az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan nagy számítógép-telepek, amelyek távolról biztosítanak szolgáltatásokat, például AI-t, adatfeldolgozást és streaminget. Egyetlen adatközpont energiafelhasználása megegyezhet egy kisváros energiaigényével.
Matt Garman, az AWS vezérigazgatója a BBC-nek elmondta, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeire, mivel „kiváló forrása a nulla szén-dioxid-kibocsátású, 24/7 elérhető energiának”. Az AWS a világ legnagyobb megújuló energia vásárlója, és eddig több mint 40 megújuló napelemes és szélerőmű-projektet finanszírozott az Egyesült Királyságban. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja a teljes országos villamosenergia-fogyasztás 2,5%-át teszi ki, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át használja el. Ezek a számok a becslések szerint 2030-ra 6%-ra és 30%-ra nőhetnek.
A brit energiahálózatot üzemeltető szervezet előrejelzése szerint 2050-re az adatközpontok energiaigénye majdnem megegyezhet a mai ipari felhasználók összes energiafogyasztásával. Garman hangsúlyozta, hogy a jövőbeli energiaigények központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában. „Ezt évek óta tervezjük” – mondta. „Előre fektetünk be. Úgy gondolom, hogy a világnak új technológiákat kell építenie, és hiszem, hogy a nukleáris energia nagy szerepet fog játszani, különösen, ha a következő 10 évre tekintünk.”
A francia EDF vállalat jelenleg egy hatalmas új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somersetben, és egy másik, Sizewellben, Suffolkban történő építése is várható. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm szintén egyetért Garmannal, hangsúlyozva, hogy a nukleáris energia megbízható energiaforrást jelenthet az adatközpontok számára. „Miért fordulnak az adatközpontok a nukleáris energia felé? Nagy mennyiségű energiára van szükségük, megbízhatóan” – mondta a BBC-nek. „A Hinkley Point C másolása, a kisméretű moduláris reaktorok (SMR) bevezetése képes lenne táplálni Nagy-Britannia digitális gazdaságát.” Az SMR kisméretű moduláris reaktorokat jelent, amelyek mérete egy futballpályáénak felel meg, szemben a hagyományos nukleáris erőművek méretével, amelyek egy egész város területét elfoglalják.
Az Amazon már együttműködik SMR-gyártókkal Washingtonban és Virginiában, és természetes vásárlója lenne a Rolls Royce-nak, amely saját SMR terveit fejleszti az Egyesült Királyságban. Az Energiabiztonsági és Nettó Nulla Minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok különösen fontos szerepet játszanak az energiaéhes szektorok, például az AI fejlődésében, és hogy a tervezési szabályok módosításán dolgoznak, hogy megkönnyítsék a nukleáris erőművek építését az országban. Ugyanakkor ez a technológia még évek távolságában van, és az új hálózati kapcsolatok kiépítése már most is hosszú időt vesz igénybe.
Jess Ralston, az Energia- és Klímaintelligencia Egység munkatársa elmondta: „A befektetők éveket várhatnak a hálózati kapcsolatokra, ami visszatartja a növekedést.” Hozzátette, hogy bár a nukleáris energia megoldást jelenthet az adatközpontok energiaigényére, a világban alig építettek eddig SMR-t, míg a hagyományos nukleáris erőművek költségesek és sok időt igényelnek a megépítésükhöz. Garman arra is felhívta a figyelmet, hogy 52%-a a vállalkozásoknak már valamilyen formában használ AI-t, és egy új vállalkozás percenként bevezeti azt. „Az AI az internet óta az egyik legforradalmasítóbb technológia. Jelentős hatással lesz szinte minden életünkre” – mondta.
Garman megérti, hogy sokan aggódnak a technológia miatt. „Bármilyen új vagy nehezen érthető technológia esetében az emberek valószínűleg jogosan érzik magukat ijedtnek a kezdeti időszakban, amíg jobban meg nem értik.” Hozzátette, hogy óvatosnak kell lenni a nemzetközi szabályozással kapcsolatban, mivel úgy véli, hogy a technológia fejlődési üteme mellett nem biztos, hogy a szabályozásokat kidolgozó szakemberek lépést tudnak tartani. „A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy ezek a szabályozások a pontosan ellentétes hatást érik el, mint amit szeretnének” – mondta. Ugyanakkor elismerte, hogy sokat gondolkodik a mesterséges intelligencia világba való bevezetésének felelősségéről. „Bármikor, amikor egy ilyen átalakító technológiát építünk, fontos, hogy figyeljünk a kontrollokra és a keretekre, így az a társadalom javát szolgálja, ne pedig kárára.”

