Gazdaság,  Hírek

Amerika megerősítette, hogy magáncégek segíthetnek a gázai segélyezésben, a ENSZ aggodalmai ellenére

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert dolgoznak ki a gázai palesztinok humanitárius segélyezésére, amely magánvállalatok bevonásával valósulna meg, miközben Izrael blokádja már a harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztó központokat” hoznak létre, amelyeket biztonsági vállalkozások védenek, és ezek kezdetben több mint egymillió embernek biztosítanak élelmiszert és más szükséges ellátmányt. A cél az, hogy megakadályozzák a Hamasz segélyek eltulajdonítását. Huckabee hangsúlyozta, hogy Izrael nem vesz részt a segélyek kézbesítésében vagy elosztásában, csupán a központok körüli biztonság megteremtésében játszik szerepet.

Ez a bejelentés arra a vitatott tervre reagál, amelyet az ENSZ ügynökségei elutasítottak, mivel úgy vélik, hogy a segélyek „fegyveresítése” történik. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy „nem fognak részt venni” a terv megvalósításában, és csak olyan erőfeszítéseket támogatnak, amelyek összhangban állnak az alapelveikkel. Azt is hozzátette, hogy „nincs ok arra, hogy olyan rendszert hozzanak létre, amely ellentétes bármely elvszerű humanitárius szervezet DNS-ével”.

A március eleje óta tartó blokád következtében Izrael teljesen leállította az összes ellátmány, köztük az élelmiszerek, menedékek, gyógyszerek és üzemanyagok bejutását a Gázai övezetbe, ami humanitárius válságot idézett elő a 2,1 millió lakosú területen. Az OCHA jelentése szerint a gázai közösségi konyhák harmada az elmúlt két hétben bezárta kapuit, mivel élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt nem tudták folytatni működésüket. A World Central Kitchen, egy amerikai alapítvány utolsó két tábori konyhája is megszűnt, amely korábban napi 133 000 étkezést biztosított, de kedden kifogytak az alapanyagokból.

A helyi piacokon az alapvető élelmiszerek ára is megugrott, egy 25 kg-os liszteszsák ára már 415 dollárra (313 font) emelkedett Gázavárosban, ami harmincszoros növekedést jelent február végéhez képest. Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben elmondta, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és a csapata arra kapott megbízást, hogy „mindent megtegyenek a folyamat felgyorsítása érdekében, hogy a humanitárius segély a lehető leggyorsabban eljusson az emberekhez”.

Izrael és az Egyesült Államok a Hamaszt vádolják azzal, hogy eltéríti a segélyeket. Huckabee hangsúlyozta, hogy a korábbi intézkedések gyakran a Hamasz által ellopott élelmiszerekkel zárultak, amelyek a rászoruló embereknek szánták. Az ENSZ és más ügynökségek azonban azt állítják, hogy rendelkeznek erős felügyeleti mechanizmusokkal, és amikor a segélyek bejutottak Gázába, a fosztogatások száma jelentősen csökkent. A WHO nyilatkozata szerint a háború alatt egyetlen orvosi ellátmányt sem loptak el.

A Trump-adminisztráció igyekszik támogatást szerezni az új segélyprogram mögött, különösen az elnök jövő heti gazdag arab öböl országokba tett látogatása előtt, amely segíthet a finanszírozásban. Az újonnan létrehozott Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) célja, hogy biztosítsa a segélyek elosztását, amely nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee hangsúlyozta, hogy a biztonságot az izraeli hatóságok fogják megteremteni, de a segélyek elosztásában nem fognak közvetlenül részt venni.

A GHF egy 14 oldalas dokumentuma, amelyet a BBC is megtekintett, arra ígérkezik, hogy négy elosztóhelyet állítanak fel, ahol élelmiszert, vizet és higiéniai csomagokat osztanak ki kezdetben 1,2 millió ember számára – ez a gázai lakosság kevesebb mint 60%-át jelenti. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a GHF „független, szigorúan ellenőrzött modellben” kívánja közvetlenül, és kizárólag a rászorulóknak segíteni a szükséges ellátmányokkal.

A gázai háború október 7-én kezdődött, amikor a Hamasz támadásokat indított Dél-Izrael ellen, melynek következtében körülbelül 1200 ember vesztette életét, és több mint 250 embert túszul ejtettek. Az Izraeli hadsereg válaszlépései eddig több mint 52 700 ember halálát okozták Gázában, többségük nők, gyermekek és idősek. Az izraeli biztonsági kabinet múlt vasárnap jóváhagyta a Hamasz ellen folytatott katonai offenzíva fokozását, amely magában foglalhatja a lakosság déli irányba történő erőszakos áthelyezését, a terület teljes elfoglalását és a segélyek ellenőrzését.

Ez a döntés széleskörű nemzetközi elítélést váltott ki, és számos izraeli szövetséges hangsúlyozta, hogy Izrael köteles az emberi jogok védelmére, és meg kell engednie a humanitárius segélyek szabad áramlását. Az Egyesült Királyság közel-keleti minisztere, Hamish Falconer a parlamentben hangsúlyozta, hogy a brit kormány súlyosan aggódik amiatt, hogy az izraeli bejelentések a gázai háborút „veszélyes új fázisba” sodorhatják.

A segélyezés kapcsán Falconer kiemelte: „Ahogyan az ENSZ is mondta, nehéz megérteni, hogy a magáncégek által történő új izraeli segélyezési terv hogyan lehetne összhangban az emberi jogokkal és a szükségletek mértékével.” Az amerikai különmegbízott, Steve Witkoff az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjait tájékoztatta az új segélyezési tervről, miközben izraeli médiajelentések szerint a izraeli erők már elosztóközpontokat állítanak fel Rafahban, a gázai övezet déli részén.

A tervek szerint a segélyt biztonságilag ellenőrzött képviselők kapják, akik csak gyalogosan léphetnek be az elosztóhelyekre. A jelentések szerint az izraeli védelmi hatóságok becslése szerint hetente 70 kg segélyt kellene elosztani egy család számára. Az izraeli hadsereg a központok környékén lenne jelen, ami lehetővé tenné a segélyszolgáltatók számára, hogy az élelmiszert közvetlenül a katonák beavatkozása nélkül oszthassák ki.

A tervek végrehajtásának megvalósíthatósága azonban kérdéses, mivel a jelenlegi ENSZ-rendszer körülbelül 400 segélyelosztási pontot használ, és a helyzet Gázában már most is válságos. Az ENSZ segélyezési hivatalának szóvivője

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük