Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben javasolta, hogy csökkentsenek a Kínából származó termékekre kivetett vámokon, ami egy újabb jelzés a világ két legnagyobb gazdaságát érintő kereskedelmi háború de-eszkalálására. A Twitteren közzétett üzenetében Trump azt írta, hogy „80%-os vám Kínára megfelelőnek tűnik”. Ez a kijelentés a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt hangzott el, amelyek Svájcban zajlanak. Hua Chunying, Kína külügyminiszter-helyettese, szintén magabiztosan nyilatkozott a megbeszélések előtt, kijelentve, hogy Peking „teljes mértékben bízik” abban, hogy képes kezelni a kereskedelmi problémákat az Egyesült Államokkal.

Áprilistól Trump az importvámokat 145%-ra emelte a kínai áruk esetében, ami sokkolta a pénzügyi piacokat és csökkentette a kereskedelmet a két ország között. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államok felé több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja 8,1%-kal emelkedett, ami meghaladta a várakozásokat. Dan Wang, az Eurasia Group politikai kockázatelemző cégtől, az BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mind Washingtonban, mind Pekingben „növekvő gazdasági nyomás alatt állnak”. Wang szerint a közelmúlt jelei arra utalnak, hogy egy tranzakcionális de-eszkaláció lehetősége felmerült a felek között.

A közelmúltban bejelentett tárgyalásokat fontos első lépésnek tekintik a feszültségek enyhítése felé, azonban elemzők figyelmeztettek, hogy valószínűleg hosszú tárgyalások elé néznek a felek. Stephen Olson, egy volt amerikai kereskedelmi tárgyaló megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni. Az esetleges vámcsökkentések, amelyek a megbeszélések eredményeként születnek, valószínűleg „kicsik” lesznek.

A kezdeti tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezetik. Olson hangsúlyozta, hogy mindenki tisztában van azzal, hogy bármilyen végső megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnök részéről. Egy másik kereskedelmi szakértő, Eswar Prasad, aki korábban a Nemzetközi Valutaalap Kína részlegének vezetője volt, elmondta, hogy még ha Trump újonnan bevezetett vámjait eltörlik is, a két ország között továbbra is jelentős problémák állnak fenn. Szerinte „a reális cél valószínűleg a magas kétoldalú vámok visszahúzása lenne, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb megszorításokat eredményezne”.

Trump a közösségi médiában pénteken azt is kijelentette, hogy Kínának „meg kell nyitnia a piacát” az Egyesült Államok előtt. Azt is hozzátette, hogy a vámcsökkentés kérdése „Scott Bessentől függ”. Csütörtökön korábban azt mondta, hogy „nagyon baráti” találkozóra számít. Az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalások két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött Trump adminisztrációjával. Az Egyesült Államok egy meghatározott számú brit autóra vonatkozóan csökkentette az importvámokat, és lehetővé tette, hogy bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen importáljanak, cserébe új hozzáférést kaptak az amerikai marhahúshoz és egyéb exporttermékekhez.

A világ országai most arra törekednek, hogy hasonló megállapodásokat kössenek, mielőtt a következő hónapban magas amerikai importvámok lépnének életbe. Trump áprilisban számos országra kivetett „visszavonható vámokat” hirdetett, de ezt követően 90 napos moratóriumot hirdetett, hogy időt adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő cégek szorosan figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy idahói női szabadtéri ruházati cég, amely Kínában is gyárt, jelentős hátrányt szenvedett a vámok miatt. A szállítási költségek drámaian megugrottak, amint azt a cég vezérigazgatója, Cassie Abel is megerősítette. Kifejtette, hogy egy 700 000 dolláros értékű megrendelése most 1,2 millió fontba kerül vámokkal együtt, ami korábban 200 000 dollár volt. Abel emellett már azt fontolgatja, hogy üzleti részesedéseket ad el, hogy készpénzt tudjon előteremteni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük