
Algoritmusok és életkor-ellenőrzések átdolgozása vagy büntetések várnak a tech cégekre
A brit médiahatóság, az Ofcom bejelentette, hogy a weboldalaknak meg kell változtatniuk azokat az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlanak tartalmakat, és erősített életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az új „Gyermekvédelmi Kódexek”, amelyek végleges változatai mostanra megjelentek, forradalmi új védelmet ígérnek a gyerekek számára. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat közvetítenek, vagy olyan tartalmakat kínálnak, amelyek az önsértés, öngyilkosság vagy étkezési zavarok népszerűsítésére szolgálnak, szigorúbb intézkedéseket kell, hogy bevezessenek annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője a BBC Radio 4 „Today” programjában elmondta, hogy az új intézkedések „játékmegváltoztatóak”, azonban a kritikusok szerint a korlátozások nem elegendőek, és „keserű pirulát jelentenek”. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet 14 éves lánya emlékére hozott létre, aki öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dame Melanie ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések az első lépést jelentik, mivel „ha nem tudjuk, hol vannak a gyerekek, nem tudunk nekik eltérő élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”.
A szakember elismerte, hogy vannak olyan cégek, amelyek „vagy nem értik, vagy nem akarják” megérteni a helyzetet, de hangsúlyozta, hogy a kódexek jogi erővel bírnak. „Ha szolgáltatásaikat a brit közönségnek akarják nyújtani, különösen 18 év alattiak számára, akkor meg kell változtatniuk a szolgáltatásaik működését” – tette hozzá. Victoria Baines, a Facebook korábbi biztonsági tisztviselője is megnyilatkozott az ügyben, és elmondta, hogy ez „a helyes irányba tett lépés”, hangsúlyozva, hogy a nagy technológiai cégek egyre inkább foglalkoznak a gyermekek online védelmével.
Peter Kyle technológiai miniszter kiemelte, hogy a szabályok kulcsa az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy a gyermekek milyen tartalmakat látnak az interneten. „A gyerekek többsége nem keresi ezeket az anyagokat, hanem csak megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live-nak. Kyle a Telegraphnak elárulta, hogy külön vizsgálja a közösségi média kijárási tilalmát a 16 év alattiak számára, de azt is hozzátette, hogy nem cselekszik olyan ügyben, amely minden egyes gyermekre kihatással lenne az országban anélkül, hogy a bizonyítékok ezt alátámasztanák.
Az új szabályozások a parlamenti jóváhagyásra várnak az Online Safety Act keretében. Az Ofcom állítása szerint a kódexek több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell vezetniük. Ha a cégek nem tartják be a szabályozásokat, az Ofcom bejelentette, hogy „jogosult bírságokat kiszabni, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérni az oldal vagy alkalmazás elérhetőségének megtiltására az Egyesült Királyságban”.
A gyermekjóléti alapítvány, az NSPCC széles körben üdvözölte a kódexeket, mint a gyermekek online biztonságának kulcsfontosságú pillanatát, azonban arra kérte az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a privát üzenetküldő alkalmazások esetében, amelyek gyakran titkosítva működnek, így a platformok nem látják, mi történik az üzenetekben. A közelmúltban egy 41 éves férfi, David Brennan, több fiatal lányt célozott meg, akiket zsarolt, hogy küldjenek neki explicit képeket. Az adatok szerint a 13 és 15 éves lányok közül minden ötödik tapasztalt problémát, míg a fiúknál ez az arány csupán tíz százalék volt.
Ellen Roome, aki egy szerettének elvesztése után szeretné, ha a családok hozzáférhetnének a felhasználói adatokhoz, azt állítja, hogy a 2024 nyári zavargások megmutatták, hogy a szabályozónak nincsenek megfelelő eszközei a vírusos dezinformáció megállítására. Leanne Ekland, Max Dixon édesanyja, pedig arról beszélt, hogy a fia gyilkosának börtönből közzétett videója „nem mutatott megbánást”. A jövőbeli intézkedések és a gyermekek védelmének megerősítése érdekében folytatódik a párbeszéd és a jogalkotás, amelynek célja, hogy a fiatalok számára biztonságosabb online környezetet teremtsenek.

