Gazdaság,  Hírek

Holdpor érkezett Kínából az Egyesült Királyságba, értéke felülmúlja a goldét

Az Egyesült Királyságba érkezett a Hold sziklájának első mintái közel ötven év után, melyeket Kínától kaptak kölcsön. Ezek a parányi porszemcsék most egy rendkívül biztonságos létesítményben, Milton Keynesben találhatóak, ahol a tudósok már alig várják, hogy alapos vizsgálatoknak vessék alá őket. Prof. Mahesh Anand az egyetlen brit tudós, aki hozzáférést kapott ehhez a rendkívül ritka anyaghoz, amelyet „drágábbnak” nevezett, mint az aranypor. Kiemelte, hogy senki a világban nem férhetett hozzá a kínai mintákhoz, így ez hatalmas megtiszteltetés és kiváltság számára.

Prof. Anand csapata a minták alapos feldolgozását követően reméli, hogy válaszokat találhatnak a Hold keletkezésére és a Föld korai éveire vonatkozó alapvető kérdésekre. A porszemcsékben talán olyan bizonyítékok rejlenek, amelyek alátámasztják a tudósok elméletét, miszerint a Hold abból a törmelékből jött létre, amely akkor került ki a Föld körüli pályára, amikor a Föld összeütközött egy Mars méretű bolygóval, körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt. A Hold sziklái a 2020-as Chang’e 5 űrmisszió keretében kerültek begyűjtésre, amikor Kína egy vulkanikus területen, a Mons Rümker nevű helyen landolt. Egy robotkar fúrt a talajba, és összesen 2 kilogramm anyagot gyűjtött össze, amelyet egy kapszulában hoztak vissza a Földre, ahol a belső Mongóliában landolt. Ez volt az első sikeres holdmintavétel egy szovjet küldetés óta 1976-ban, ami Kínát a világűr új versenyében vezető szerephez juttatta.

Kína most, az űrtudományok terén folytatott globális együttműködések hosszú hagyományának részeként először engedett nyolc nemzetközi kutatónak hozzáférést a mintákhoz, lehetőséget biztosítva számukra új felfedezésekre. A kis vials-t Prof. Anand egy fényűző ceremónia keretében adták át Pekingben, ahol találkozott orosz, japán, pakisztáni és európai kollégáival. A tudós megjegyezte, hogy szinte egy párhuzamos univerzumban érezte magát, és hangsúlyozta, hogy Kína mennyire előrébb jár az űrprogramjaikba való befektetés terén.

Visszatérve az Egyesült Királyságba, Prof. Anand a legbiztonságosabb helyen vitte a drága terhet – a kézipoggyászában. Az Open University laboratóriumában Milton Keynesben különleges előírásoknak megfelelően készültek a minták kezelésére. A laboratóriumban belépés előtt ragadós szőnyegeken kell áthaladniuk a látogatóknak, majd műanyag kesztyűt, köpenyt, hajhálót és kapucnit kell viselniük. A magas biztonsági szinten a környezetnek makulátlannak kell lennie, hogy megakadályozzák a szennyeződéseket. Ha a Földi anyagok keverednek ezekkel az űrből származó porszemcsékkel, az végleg tönkreteheti a Prof. Anand csapata által végzett elemzéseket.

A tudós egy sor széf előtt hajol le, és óvatosan kinyit egyet, hogy előhúzza a ziplock tasakot, amely három, ékszeres doboz méretű tartályt tartalmaz. Mindegyikben átlátszó vial található, amelynek alján sötét szürke por található. Ez a Hold pora. A külső megjelenése talán nem lenyűgöző, de elgondolkodtató, hogy milyen kozmikus utat járt be. Prof. Anand megnyugtatott, hogy ez a 60 milligramm elegendő ahhoz, hogy éveken át foglalkozzanak vele, mivel a csapat a mikroszkopikus anyagokkal végzett munkájára specializálódott.

A laboratóriumban található technikus, Kay Knight lesz az első, aki a porszemcsékkel dolgozik, amikor a vialokat megnyitják. Harminchat éve vág és őröl köveket, de ez lesz az első alkalom, hogy a Hold felszínéről származó mintákkal foglalkozik. Izgalmát nem tudta eltitkolni, de a minta kicsisége miatt aggodalom is tükröződött az arcán, hiszen ezekből nem lehet könnyen újakat szerezni. A minták előkészítése után két különböző laboratóriumba kerülnek, ahol további, egyedi eljárásoknak vetik alá őket.

Prof. Anand reményei szerint ez egy hosszú távú együttműködés kezdetét jelenti Kína és a nemzetközi tudósok között. A Hold kutatása iránti elkötelezettségük és az Apollo-missziók során szerzett tapasztalatok alapján sokan bíznak abban, hogy a jövőbeli kutatások újabb felfedezésekhez vezetnek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3krykxypo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük