
A vezető nélküli járművek lassú, de biztos térnyerése
Mike Johns nem számított arra, hogy a Los Angelesből Scottsdale-be tartó visszaútja decemberben viralitást fog hozni. Az utazásához egy önvezető taxit foglalt, és izgalommal ugrott be a kocsiba, miközben a kíváncsi járókelők figyeltek. Azonban sokkal több figyelmet kapott, mint amire számított. Johns a parkolóban körbe-körbe autózva találta magát, miközben a nézők ugyanúgy figyelték a történteket. A Waymo által üzemeltetett jármű nem azt tette, amit kellett volna, és nem volt nyilvánvaló módja, hogy Johns hogyan tudná helyrehozni a helyzetet – ráadásul repülőgépe volt, amit el kellett érnie. Az élményt felvette, és a felvétel szinte azonnal viralitást kapott, világszerte híradókban bemutatták, újabb kérdéseket vetve fel az önvezető autók megbízhatóságáról.
„Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” – kérdezte Johns, miközben a videót készítette. Végül egy hang aktiválódott az autóban, amely arra kérte, hogy használja a Waymo alkalmazást, hogy visszanyerje az irányítást a jármű felett. A Waymo, amely az Alphabet, a Google anyavállalatának tulajdonában áll, elmondta a BBC-nek, hogy szinte azonnal kiadtak egy szoftverfrissítést, amely megoldotta a problémát. A cég azt állítja, hogy önvezető rendszere „jobb az embereknél a balesetek elkerülésében, amelyek sérülésekhez, légzsákok kinyitásához és rendőrségi jelentésekhez vezetnek”.
Mindazonáltal Johns tapasztalata nem az első eset, amikor a vállalatnak lépéseket kellett tennie. Tavaly a cég több mint 600 autót hívott vissza, miután egy jármű elütött egy utcai oszlopot. 2024 májusában pedig az Egyesült Államok Nemzeti Autópálya Közlekedési Biztonsági Hatósága (NHTSA) nyomozást indított 22, Waymo járművekkel kapcsolatos incidens ügyében. Az önvezető jövő felé vezető út nemcsak a Waymo, hanem rivális szolgáltatások számára is nehézségekbe ütközött. Decemberben az amerikai autóipari óriás, a General Motors bezárta önvezető autókkal foglalkozó leányvállalatát, a Cruise-t, mivel a cég a stratégiájának átalakítását a „szükséges idő és erőforrások” hiányára hivatkozva indokolta. 2023 októberében pedig az egyik Cruise jármű elütött egy gyalogost, akit több mint hat méteren keresztül húzott, súlyos sérüléseket okozva.
Eközben tavaly februárban kiderült, hogy az Apple pletykált önvezető autó projektje megszűnik, míg az Uber 2020-ban felhagyott saját önvezető autói fejlesztésével. Azonban néhány nagy szereplő, mint a Zoox (amelyet az Amazon birtokol), valamint az Nvidia chipgyártó és Elon Musk Teslája még mindig versenyben maradt. A Waymo azonban az Egyesült Államok vezető szereplője, már Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban üzemeltet önvezető taxikat, és hamarosan Atlanta és Miami városában is terjeszkedni kíván.
De miért sikerült a Waymo-nak ott, ahol más próbálkozások kudarcot vallottak? „Három dolog – emberek, pénz és folyamat” – mondja Sven Beiker, a Stanford Graduate School of Business oktatója és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Beiker rámutat, hogy az évek során a Waymo a legjobb autonóm jármű mérnököket alkalmazta, mögötte pedig a Google-tulajdonos Alphabet pénzügyi súlya áll. A cég alapos megközelítést alkalmazott, figyelembe véve a szabályozókat, hogy biztosítsa, amit telepítenek, az biztonságos legyen.
A következő lépésekben a jó időjárású területek valószínűleg hamarabb fognak önvezető szolgáltatásokat látni – mondja Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari és összeszerelési gyakorlata vezetője. Ilyen területek lehetnek az Egyesült Államok déli államai, mint Texas és Florida, ahol a Waymo már tervezett bővítéseket. „A robo-taxisok sokkal jobban működnek jó időjárási körülmények között. A nehéz hóban még mindig küzdenek” – mondja Kampshoff. Ráadásul a akkumulátorok melegebb körülmények között jobban teljesítenek, ami különösen fontos az önvezető autók számára, amelyek sok energiát igényelnek a fedélzeti számításhoz. „Ezeket a szempontokat összefoglalva a 2020-as évek második felében városról városra fogunk látni bővülést” – teszi hozzá.
Ez a folyamat azonban lassú lesz. „Valójában meglehetősen munkaigényes folyamat az ilyen technológia bevezetése, amely jelentős mennyiségű emberi vezetést igényel” – mondja Beiker. „Azokat a járműveket azokon az utcákon kell vezetni, ahol ki akarjuk őket telepíteni, és ezt újra és újra meg kell tenni, részben manuálisan kell szerkeszteni az adatokat.” A teljes folyamatot biztonsági aggályok is hátráltathatják. „Ez csak akkor fog megtörténni, ha nem ütközünk nagyobb balesetekbe. Ha nagyobb balesetek történnek, sok ilyen működés le fog állni” – figyelmeztet Kampshoff.
Az önvezető teherautók fejlesztésén dolgozók számára a biztonság még nagyobb aggodalomra ad okot. „A biztonság az a fő szempont, amire fókuszálunk” – mondja David Liu, a Plus vezérigazgatója, amely önvezető szoftvert készít teherautókhoz, és olyan globális cégekkel dolgozik együtt, mint az Amazon, Hyundai, Volkswagen és Scania. „Az önvezető teherautóknak és járműveknek sokkal biztonságosabbnak kell lenniük, mint az átlagos ember által vezetett járművek” – mondja Liu. „Az emberi vezetők nagyszerűek, de nem hibátlanok. A balesetek többsége a figyelmetlenség következménye.” Liu elmagyarázza, hogy míg a robo-taxisok általában városokban, alacsony sebességgel közlekednek, a teherautók általában autópályákon, nagy sebességgel futnak. „Tehát különböző technológiai megoldásokra van szükség, hogy a teherautók körüli forgalmat jobban lássuk, és kezelni tudjuk a hosszabb féktávolságot” – tette hozzá.
Ha a jövő önvezető fejleményeit szeretnénk figyelni, érdemes figyelni Kínát is. Wuhan városában több mint 500 önvezető autót üzemeltet a Baidu vállalat. Az ország különböző városaiban összesen 16 városban számoltak be önvezető autók működéséről, és 19 gyártó teszteli azokat. „Határozottan több a verseny… négy-öt cég van, amely nagyon hasonló a Waymo-hoz” – mondja Beiker, aki jelenleg egy, a világ különböző robo-taxi telepítéseivel foglalkozó tanulmányon dolgozik, amelyet Svédország innovációs ügynöksége, a Vinnova támogat. Scottsdale-ben Johns

