Egészség,  Hírek

Alkotmánybírósági döntés várható a petesejtek fagyasztásának ügyében

A Fortpflanzungsmedizingesetz, vagyis a reproduktív orvoslásról szóló törvény ügyében a bíróság, a Verfassungsgerichtshof (VfGH) vizsgálatot indított. A jogszabály jelenlegi formája szerint a petesejtek eltávolítása és fagyasztása kizárólag orvosi indoklás alapján engedélyezett. Ezt a rendelkezést egy bécsi nő alkotmányellenesnek tartja, mivel az a saját jövőbeli gyermekvállalási terveit érinti.

A nő elmondása szerint jelenleg nincs gyermek iránti vágya, de a jövőben szeretne gyermeket vállalni. Ennek érdekében szeretné, ha petesejtjeit eltávolítanák és fagyasztanák, hogy a későbbiekben, orvosi segítséggel könnyebben teherbe essen. Azonban mivel nála nem áll fenn semmilyen fizikai betegség, a „social egg freezing” lehetősége számára tilos, és az orvos számára a kezelés végzése büntetendő cselekménynek számít.

A nő érvelése szerint a törvényhozás által bevezetett tilalom sérti az alkotmányban garantált magánélethez és családi élethez való jogot. Szerinte a rendelkezés lehetetlenné teszi a nők számára, hogy igénybe vegyék azt a kezelést, ami növelheti a későbbi gyermekvállalás lehetőségét. A nő hangsúlyozza, hogy nem világos, milyen közérdek fűződik a törvényhozó szándékaihoz e tilalom bevezetésével.

A törvény konkrét rendelkezései

A megtámadott jogszabály kimondja, hogy a spermiumok, petesejtek, valamint here- és petefészekszövetek eltávolítása és tárolása kizárólag abban az esetben engedélyezett, ha a beteg egészségi állapota, a tudomány és tapasztalat szerint, olyan súlyos veszélyt jelent, amely akadályozza a természetes úton történő teherbeesést. A bíróság ezen ügy kapcsán nyilvános tárgyalást tart, amelyre 2024. június 13-án kerül sor. Az eset figyelmet keltett, mivel a reproduktív jogok és a nők választási lehetőségei aktuális társadalmi kérdések, amelyek széleskörű vitákat generálnak. A tárgyalás során várhatóan több szakértő és jogász is megszólal majd, hogy kifejtse véleményét a jogszabály alkotmányosságáról és a nők reproduktív jogairól.

Forrás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük