
Csapás a tiszta energia törekvéseknek: jelentős szélerőmű projektet töröltek
A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentése komoly csapást jelentett az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia törekvéseire, miután leállította a Hornsea 4 néven ismert hatalmas szélerőmű tervezését a Kelet-Yorkshire partjainál. A projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőművévé nőtte volna ki magát, amelynek potenciális kapacitása 2,4 GW lett volna, elegendő energiát biztosítva több mint egy millió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt már nem gazdaságos, annak ellenére, hogy a vállalat egy 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta a villamos energia eladását egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel nézett szembe, amelyet a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Zéró Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncokban tapasztalható korlátozások hatását az iparra Európa-szerte figyelembe kell venni.
Ez már a második jelentős projekt, amelyet fejlesztő visszavon, hiszen a svéd Vattenfall is leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolknál 2023 júliusában, szintén a költségek emelkedése miatt. E projektet végül a német RWE energiaipari cég vásárolta meg, amely bejelentette, hogy folytatni kívánja annak megvalósítását. Azonban a tengeri fejlesztők előtt álló kihívások komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a Munkáspárt öt központi „küldetésének” egyike. Jelenleg az Egyesült Királyság energiaellátásának valamivel több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, mindössze öt év alatt.
A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kell tripláznia a tengeri szélerőmű kapacitását, valamint meg kell dupláznia a napelemes és szárazföldi szélenergia mennyiségét. Az Aurora Energy becslései szerint ezt jelentős elektromos hálózat korszerűsítéssel kell párosítani, ami 620 mérföld új villamosenergia-vezeték és különböző alállomások és egyéb berendezések telepítését igényli. Számos helyi közösség ellenzi az új energiainfrastruktúra kiépítését a lakóhelyük közelében, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Egyes iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora már régóta érvel amellett, hogy az infrastruktúra kiépítése ebben az időkeretben szinte lehetetlen feladat. Figyelmeztetett: „Ha egy nagyon rövid távú célt nem sikerül teljesíteni, az maximalizálja a költségeket.”
Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél eléréséhez „nagyon nehéz” feladat vár, de egy „Herculean erőfeszítéssel” mégis teljesíthető. Ed Miliband energiaügyi miniszter elfogadja, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának növelése érdekében. A kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsteddel, hogy a Hornsea 4 projektet „újra pályára állítsák”, és meggyőződésük, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető.
A kormány szóvivője hozzátette, hogy „szilárd tervsorozattal rendelkeznek a tiszta energia 2030-as megvalósítására, és küldetésorientált megközelítésük biztosítja, hogy a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések ellenére elérjék a céljaikat.” Az Egyesült Királyság előtt álló kihívások nemcsak a politikai döntéshozók számára fontosak, hanem az iparági szereplők és a helyi közösségek számára is, hiszen a tiszta energia jövője és a környezeti fenntarthatóság mindannyiunk érdeke. Az átalakulás már elkezdődött, de nem zökkenőmentes úton halad.

