
Irak homokvihar: légzési problémákkal küzdő emberek száma nőtt
Az iraki középső és déli részeket sújtó homokvihar már több mint ezer ember légzőszervi problémáit okozta, jelentették a helyi egészségügyi hatóságok. A Muthanna tartomány egyik tisztviselője az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 700 olyan esetet regisztráltak, ahol a betegek fulladásos tüneteket mutattak. Az interneten megosztott felvételek tanúsága szerint a térséget vastag narancssárga köd borította, a helyi média pedig áramkimaradásokra és több régióban a légi közlekedés felfüggesztésére is beszámolt. A porviharok Irakban gyakoriak, de néhány szakértő úgy véli, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak.
A gyalogosok és a rendőrök maszkot viseltek, hogy megvédjék magukat a por támadásaitól, míg a mentők a helyszínen segítettek azoknak, akik nehezen lélegeztek. A Muthanna tartományban található kórházak legalább 700 fulladással kapcsolatos esetet regisztráltak, míg Najaf tartományban több mint 250 embert szállítottak kórházba. Diwaniyah tartományban legalább 322 beteget, köztük gyermekeket is kezeltek a kórházakban, míg Dhi Qar és Basra tartományokban további 530 ember számolt be légzési nehézségekről. A homokvihar vastag narancssárga felhőbe burkolta Irak déli tartományait, ami a látótávolságot egy kilométer alá csökkentette.
A hatóságok kénytelenek voltak leállítani a légiforgalmat Najaf és Basra tartományok repülőterein. A helyi időjárási szolgálatok szerint a körülmények fokozatosan javulni fognak, várhatóan kedd reggelre. Irakot az Egyesült Nemzetek Szervezete a legnagyobb klímaváltozásnak kitett öt ország között tartja nyilván, mivel az rendszeresen szembesül homokviharokkal, perzselő hőséggel és vízhiánnyal. Egy súlyos homokvihar 2022 áprilisában egy halálos áldozatot követelt, és több mint 5000 embernek volt szüksége légzőszervi betegségek miatt kezelésre. Az iraki környezetvédelmi minisztérium előrejelzése szerint a jövőben egyre több „poros napra” lehet számítani.
A homokviharok nem csupán a légzőszervi problémák miatt okoznak aggodalmat Irakban, hanem a klímaváltozás hatásai miatt is, amelyek egyre inkább éreztetik hatásukat a lakosság mindennapi életében. Az emberek egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, ami új kihívásokat jelent, különösen a legsebezhetőbb csoportok számára. A helyi közösségek, valamint az egészségügyi hatóságoknak sürgősen intézkedéseket kell hozniuk, hogy minimalizálják a homokviharok egészségügyi következményeit.
A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy Irakban a klímaváltozás következtében várhatóan egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek, így a homokviharok is. A lakosságnak folyamatosan figyelnie kell a legfrissebb híreket és az időjárás-előrejelzéseket, hogy felkészülhessenek a váratlan eseményekre. A jövő kihívásai között szerepel a vízhiány kezelése, a mezőgazdasági termelés fenntartása, és a lakosság védelme a szélsőséges időjárástól.
Ezek az események rávilágítanak arra, hogy Iraknak sürgős lépéseket kell tennie a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, és a helyi közösségek támogatására. A kormányzatnak együtt kell működnie a nemzetközi közösséggel, hogy megfelelő forrásokat és szakértelmet biztosítson a helyzet kezelésére, és biztosítsa a lakosság egészségét és jólétét.

