Hírek,  Mindennapok

Jurassic viták: Új-zélandi dinoszaurusz szobor éles kritikákat vált ki

A Taupō Szoborparkban, Új-Zéland északi szigetének festői központjában, nemrégiben felállították Boom Boom nevű, hét méter magas rozsdamentes acél dinoszaurusz szobrot, amely azonnal heves vitákat generált a helyi lakosok körében. A műalkotást a Taupō Szobor Alapítvány megbízásából készítette Gregor Kregar, a szlovén származású művész. A szobor felületének tükörfénye miatt sokan „szemet gyönyörködtetőnek” és „fabulous”-nak, azaz csodálatosnak nevezték, míg mások „eyesaur”-nak, vagyis „szemfényvesztő dínónak” titulálták. Azonban egy biztos: a Boom Boom nem lehet unalmas.

A Kregar által készített szobor körüli felfordulás nem lepte meg a művészt, aki az BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy „a szobrok néha megállítják az embereket a mindennapi világukkal való interakcióban”. Hozzátette, hogy „nagyon nehéz gyűlölni egy dinoszaurusz szobrot”. Azonban a közvélemény megosztott. Az érkezését bejelentő közösségi média poszt alatt valaki azt írta: „Fantasztikus! Beszélgessenek az emberek a művészetről. Szélesebb körben terjesszük a párbeszédet.” Mások azonban kritizálták a szobrot, mondván, hogy a helyi adófizetők 100,000 dolláros közpénz-befektetése nem volt indokolt, mivel sokan inkább más közösségi célokra szerették volna elkölteni a pénzt.

A Boom Boom finanszírozása 2018-ban került véglegesítésre, hosszú tárgyalások után, mielőtt a Taupō Distriktusi Tanács adója, amely hasonló a helyi adóhoz, jelentős emelkedésen ment keresztül. A szobor telepítése a parkban a közelmúltban, a múlt héten valósult meg. Kregar válaszolt a szoborral kapcsolatos kritikákra is, melyek szerint a Boom Boom-nak nincs kapcsolata Taupóval, amelyet az idei Keep New Zealand Beautiful Awards keretében Új-Zéland legszebb városának választottak. A művész elmondta, hogy a dinoszaurusz által állított szikla a terület vulkáni történelmét tükrözi, hiszen a Taupó-tó, amely után a város nevét kapta, egy hatalmas kaldera, egy vulkán, amely önmagába omlott. Ez a vulkán körülbelül 1800 éve tört ki utoljára.

A Boom Boom inspirációját adó sauropodák, azaz hosszú nyakú dinoszauruszok, az új-zélandi paleontológusok szerint az országban éltek egykor. Ezek a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtt kihaltak, a legtöbb más nem-ptitásos dinoszaurusszal együtt. Kregar megjegyezte, hogy a szobor körüli élénk vita azt is jelenti, hogy a Boom Boom végül megnyerheti a „gyűlölőket”. „Kiteszed a szobrot, reagálnak rá az emberek, elkezdenek beleszeretni, és ezután a helyi identitás részévé válik” – mondta.

Kim Gillies, a Taupō Szobor Alapítvány titkára szintén megszólalt a témában, hangsúlyozva, hogy a Boom Boom megbízásának döntése nem volt „könnyed”, de azért választották, mert „segíteni fogja Taupó térképre kerülését”. Gillies hozzátette, hogy a művészet terén „a biztonság kissé unalmas, nem igaz?”

Az ilyen közszobrok, mint Boom Boom, nemcsak a helyi közösséget ösztönözhetik a művészettel való foglalkozásra, hanem hozzájárulhatnak a település kulturális identitásának erősítéséhez is. A jövőben valószínűleg egyre többen fognak beszélni a szoborról, s talán még a kritikusok is megfontolják a véleményüket, amikor látják, hogy a műalkotás valóban része lesz a helyi életnek. Az ilyen művészeti projektek tehát nemcsak a látványosságot növelik, hanem mélyebb társadalmi párbeszédet is generálnak, amely a közösség fejlődését segítheti.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g77x1m9mno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük