
Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket ár- és tűzkockázati technológiákba
Amikor 2023-ban a Babet vihar elérte Trowell városát Nottingham megyében, Claire Sneddon magabiztos volt abban, hogy otthona nem fog érintetté válni. Amikor 2021-ben megvásárolta ingatlanát, az ingatlanügynök azt mondta neki, hogy az azt megelőző évben történt áradás, amely elérte, de nem befolyásolta a házat, egyszeri esemény volt, és hogy árvízvédelmi intézkedéseket fognak bevezetni az utcában található ingatlanok védelme érdekében. Azonban két évvel később, amikor a Babet vihar végigsöpört az Egyesült Királyságon, Sneddon otthona áradás alá került, miután több napig esett az eső. „Tudtuk, hogy víz lesz az utcában, de senki sem számított arra, hogy ismét belülről is eláraszt minket. A víz öt órán keresztül bejutott a házba,” mondta. „A padlók tetejéig ért. Az összes padlózatot, faanyagokat és az alsó konyhát ki kellett cserélni, ami majdnem 12 hónapig tartott.” Végül az ő biztosítási számlájuk körülbelül 45 000 font volt. Szerencsésnek tartja magát, hogy jogosult volt egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást kínál a magas árvízveszélynek kitett területeken élők számára. Bár nagyon szereti a környéket, a szomszédait és a házat, az időjárás most stresszforrássá vált számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint pár napig esik az eső, vagy ha egy névadott vihar érkezik. Szeretnénk, ha jobban megértettük volna a kockázatot. A felmérés azt mutatta, hogy az ingatlan egy közepes árvíz zónában található, de nem voltak túl sok részlet a térképeken kívül.”
A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például az áradások, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Míg Sneddon és más otthontulajdonosok számára talán már túl késő, új eszközöket fejlesztenek ki, hogy segítsenek az embereknek és a cégeknek felmérni a klímaváltozással kapcsolatos kockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árvíz Kockázati Értékelést (NaFRA), amely az angliai folyók, tengerek és felületi vízek által okozott jelenlegi és jövőbeli árvízveszélyt mutatja be. A frissített adatok a helyi hatóságok és a Meteorológiai Szolgálat klímadatait is figyelembe vették. A legutóbbi frissítés 2018-ban és 2017-ben történt. Az új NaFRA adatok alapján Angliában akár 6,3 millió ingatlan található olyan területeken, ahol árvízveszély áll fenn, és a klímaváltozás következtében ez a szám 2050-re akár nyolc millióra is nőhet. „Az elmúlt néhány évben azon dolgoztunk, hogy átalakítsuk az árvíz- és part menti erózió kockázatának megértését Angliában, a legjobb elérhető adatokra támaszkodva… valamint a fejlettebb modellezés és technológiai újítások révén,” mondta Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvíz kockázati stratégiájáért felelős igazgatója. „Amikor figyelembe vesszük a legújabb klímaelőrejelzéseket, a tulajdonok egynegyede árvízveszélyes területeken található a század közepére.”
A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi egy portál indítását, ahol a felhasználók ellenőrizhetik hosszú távú árvízveszélyüket. Hasonló erőforrások léteznek Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is az ABI révén. „Már nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra,” mondta Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója. A londoni székhelyű klímakockázati cég egy digitális ikertestvért kínál a Föld számára, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok potenciális hatását szimulálja az ingatlanokra, infrastruktúrára és eszközökre különböző kibocsátási forgatókönyvek alatt. Az AI-t ötvözik a fizikai alapú klímamodellekkel. „Míg sok klímamodell megmondja, milyen mennyiségű csapadékra számíthatunk, nem mondja el, mi történik, amikor az a víz a földre ér,” mondta. „Modellezéseink például azt szimulálják, hogy mi történik, amikor a víz érkezik, merre halad, és mi lesz az árvíz hatása.”
Miközben a bankok és más hitelezők tesztelik termékeiket, ingatlanfejlesztő cégek már használják szolgáltatásaikat új fejlesztések tervezésekor. „Bejelentkeznek a platformunkra, azonosítják a helyszíneket és a meglévő épületeket, cserébe pedig kockázati besorolást és súlyossági mutatókat kapnak a veszélyekkel összefüggésben,” tette hozzá Ahmed. A világ számos része sokkal szélsőségesebb időjárással szembesül, mint az Egyesült Királyság. Az Egyesült Államokban januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein. Eközben a Milton hurrikán, amely tavaly októberben landolt, valószínűleg az egyik legköltségesebb hurrikán volt, amely West Floridát érte. Az biztosítók költségeinek kezelésére a New York-i Faura elemzi a lakóházak és kereskedelmi épületek ellenállását. „Megvizsgáljuk egy ingatlan különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél, és meghatározzuk az ingatlan ellenállóságát és túlélhetőségét,” mondta Valkyrie Holmes, a Faura társalapítója.
A biztosítók technikailag rendelkeznek az adatokkal, hogy ezt elvégezzék, de nem építették ki a modelleket a kvantifikálásra. Más szolgáltatások is megjelennek a lakásvásárlók számára. Az amerikai Redfin cég, amely a marketingjét végzi, megbecsüli a természeti katasztrófák, például árvízek és erdőtüzek bekövetkezésének százalékos esélyét az elkövetkező 30 évben minden ingatlan esetében. „Ha az emberek két, azonos elrendezésű házat néznek meg ugyanabban a szomszédságban, akkor a klímakockázat döntő fontosságú lehet a választásukban,” mondta Daryl Fairweather, a Redfin vezető közgazdásza. Sneddon, a saját tapasztalata után, most a The FPS Group árvízkockázati cég munkatársa. „Az árvízkockázat csak rosszabbodni fog az elkövetkező években, így elengedhetetlen, hogy minél többet megtudjunk az ingatlan árvízkockázatáról,” tanácsolja. „Az árvíz hatalmas hatással van a közösségekre és a mentális egészségre. Az embernek biztonságban kellene éreznie magát az otthonában, nem pedig aggodal

