Hírek,  Mindennapok

Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésben?

Februárban Észak-Queensland, Ausztráliában hat hónapnyi eső zúdult a térségre, ami sok helyi lakos számára álmatlan éjszakákat hozott. Az emberek bizonytalanul ébredtek reggelente, nem tudva, hogy mekkora árvíz és károk várnak rájuk. Különösen Andrew Brown, aki nappal kiberbiztonsági oktató, de emellett amatőr időjárás-előrejelzőként is tevékenykedik, érezte ezt a feszültséget. Kevesen tudják, hogy Mr. Brown a Wally’s Weather nevű Facebook-oldal agya, amelynek követői száma már 107 000, havi nézettsége pedig 24 millió. Az oldal a trópusi Queensland időjárásával foglalkozik. A rekordmennyiségű árvíz idején, amikor 400 ember kényszerült elhagyni otthonát, Mr. Brown éjjel-nappal frissítette a követőit, még éjszaka is felkelt, hogy tájékoztassa őket a helyzetről, mindezt a közönségével szembeni felelősségérzetből tette. Amikor észrevette, hogy a radarja szerint öt órányi folyamatos eső közeleg, korábban elhagyta a munkahelyét, hogy figyelmeztesse nemcsak a Facebook-követőit, hanem a főnökét, kollégáit, feleségét és felnőtt gyermekeit is. „Amikor nagy időjárási esemény történik, megpróbálsz minél előbb értesíteni az embereket” – mondta.

Townsville-ben él, amely egy olyan terület központja, ahol a januártól márciusig tartó nedves szezon gyakran esővel és hőséggel jár. „Az emberek tudni akarják, mi történik, mert még ha áram nélkül maradnak is, valószínűleg még mindig van internetkapcsolatuk. Ezek a rendszerek gyakran éjszaka ütnek be, amikor nem látod, mi zajlik, így úgy érzed, te vagy a szemük és fülük” – tette hozzá Mr. Brown. Az ő aktív, elkötelezett Facebook-közönsége azt mutatja, hogy egyre több ember fordul a közösségi médiához hírek és időjárás-frissítések miatt. Az Egyesült Államokban a Pew Research Center adatai szerint a felnőttek 20%-a így szerzi be ezeket az információkat. Az emberek ugyanolyan figyelmet szentelnek a Facebook-influencereknek, mint a hagyományos újságíróknak, és valójában jobban figyelnek rájuk, mint a mainstream média YouTube, Instagram és TikTok csatornáira – állapítja meg a Reuters Institute és az Oxfordi Egyetem közös tanulmánya.

Professzor Daniel Angus, a Queenslandi Műszaki Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója a Brisbane-i esőzések és árvíz idején, amelyet az Alfred trópusi ciklon okozott, inkább az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat hivatalos tanácsait követte, mivel úgy véli, hogy ők még mindig a legpontosabb előrejelzéseket és figyelmeztetéseket nyújtják. Angus professzor elismeri, hogy az olyan időjárás-influencerek, mint Mr. Brown, népszerűsége részben a mainstream média és a kormányzati források iránti közbizalom csökkenéséből fakad, ugyanakkor kitölti a híradásokban keletkező hiányokat és relatívabbá teszi az információkat. „Az időjárás-influencerek különösen a vidéki és regionális területeken nyertek népszerűséget, mert nagyon helyi, valós idejű frissítéseket adnak, amelyeket a mainstream média gyakran figyelmen kívül hagy” – mondta.

A weather influencer-ek azonban nem mentesek a pánikkeltéstől sem, amit a Townsville-i Higgins Storm Chasing is megélt. 2018-ban kritikát kaptak, amikor történelmi szintű csapadékkal és árvízzel riogatták egymillió Facebook-követőjüket, ami végül nem következett be. „Az időjárás-influencerek gyakran túlzó állításokat tesznek, mivel nem tartoznak azonos szabályozások alá, mint a hagyományos média és a hivatalos kormányzati források, ez pedig téves információk terjesztéséhez vezethet” – magyarázza Angus professzor. „A figyelemgazdaság részei, ahol a több néző a nagyobb elköteleződést jelenti. A meteorológiai hivatal és a kormányok nagyon óvatosak az értesítések és evakuálási parancsok kiadásával, mivel néhány nem esemény után az emberek elveszíthetik a bizalmukat.”

Andrew Brown, a Wally’s Weather alapítója, aki öntanult meteorológus, IT diplomával rendelkezik, valamint számos más technológiai képesítéssel is bír. Az általa vásárolt előrejelző berendezések iránti befektetése akkora volt, hogy három éve bevezette a fizetős előfizetéseket, amelyek főként a költségeit fedezik. Brown elmondta, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése lehetővé teszi számára, hogy pontosabban elemezze az adatokat és kommunikáljon követőivel, és terjeszkedjen Ausztrália-szerte. Az időjárás-influencerek világában azonban pénz is kereshető. Colorado államban Andrew Markowitz meteorológiai diplomával rendelkezik, és teljes munkaidőben egy energiatársaság alkalmazásában áll, emellett 135 000 követője van TikTokon egy időjárásoldalon. Élő közvetítésekből, szponzorációkból és márkamegállapodásokból havonta több ezer dollárt kereshet.

Hazánkban Mr. Brown szeretne visszavonulni az oktatástól, hogy több időt tölthessen a Wally’s Weather-rel és unokáival, de elismeri, hogy ez még nem mostanában lesz. Azonban nem szeretné, ha ő lenne az oldal arca, amit eddig sikerült elkerülnie. „Nem megyek a tudomásukra, hogy ki vagyok, mert szeretném, ha a boltban sétálva nem zaklatnának” – mondta Brown. „Néha hallom az embereket beszélni az oldalról, és fogalmuk sincs, hogy épp ott állok mellettük.” Ez a helyzet szórakoztató elemet is ad az életéhez, amelyet a közösségi média világában egyre inkább keresnek az emberek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cql6vgwyv4xo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük