Hírek,  Tech

Különleges küldetés indult: élelmiszertermesztés az űrlaboratóriumokban

A napokban elindult egy izgalmas kísérlet, amely forradalmasíthatja az űrhajósok táplálkozását, és lehetővé teheti olyan ételek – például steak, püré és desszertek – termesztését, amelyek egyes sejtekből jönnek létre az űrben. A kísérlet a Európai Űrügynökség (ESA) keretein belül zajlik, és célja, hogy felmérje a laboratóriumban termesztett ételek előállításának lehetőségét a súlytalanság és a magasabb sugárzás környezetében, amely az űrben és más bolygókon található. Az ESA finanszírozza ezt a kutatást, hogy új módszereket találjon az űrhajósok etetésének költségeinek csökkentésére, amelyek akár napi 20 000 fontot is kitehetnek. A kutatócsoport szerint ez a kísérlet az első lépés egy olyan kis méretű élelmiszer-termelési üzem kifejlesztéséhez, amelyet két éven belül az International Space Station (ISS) fedélzetén terveznek.

Dr. Aqeel Shamsul, a Bedfordban működő Frontier Space vezérigazgatója és alapítója, aki az Imperial College kutatóival közösen dolgozik a projekten, azt állítja, hogy a laboratóriumban termesztett ételek alapvető fontosságúak lehetnek, ha a NASA célja, hogy az emberiség több bolygón éljen, megvalósul. „Az álmunk, hogy gyárakat építsünk az űrben és a Holdon” – mondta a BBC Newsnak. „Ha biztosítani akarjuk azt az infrastruktúrát, amely lehetővé teszi az emberek életét és munkáját az űrben, elengedhetetlen, hogy gyártó létesítményeket építsünk a Földön kívül.”

A laboratóriumban termesztett ételek lényege, hogy élelmiszer-összetevőket, mint például fehérjét, zsírt és szénhidrátot, kémcsövekben és tartályokban állítanak elő, majd ezeket feldolgozzák, hogy megjelenésük és ízük hasonlítson a hagyományos ételekhez. Az Egyesült Államokban és Szingapúrban már kapható laboratóriumban termesztett csirkehús, míg a laboratóriumban készült steak az Egyesült Királyságban és Izraelben várja az engedélyezést. A Földön ez a technológia környezeti előnyöket ígér a hagyományos mezőgazdasági módszerekhez képest, mint például a kisebb földhasználat és a csökkentett üvegházhatású gázkibocsátás. Az űrben azonban a költségcsökkentés a fő cél.

A kutatók azért végeznek kísérleteket, mert rendkívül drága az űrhajósok élelmiszerének szállítása az ISS-re, ami akár napi 20 000 font is lehet. A NASA, más űrügynökségek és magáncégek hosszú távú jelenlétet terveznek a Holdon, keringő űrállomásokon, és talán egyszer a Marson is. Ez azt jelenti, hogy élelmiszert kell küldeniük tucatnyi, majd később akár több száz űrhajós számára, akik az űrben élnek és dolgoznak – ami rendkívül költséges lenne rakéták segítségével, mondja Dr. Shamsul. Az élelmiszer űrbeli termesztése sokkal ésszerűbb megoldás lenne, javasolja.

„Ami a legelső lépés lehet, az a fehérje-dús püré, de hosszú távon a laboratóriumban termesztett összetevőket 3D nyomtatóba is helyezhetjük, és bármilyen ételt, például steaket is készíthetünk az űrállomáson” – tette hozzá. Dr. Shamsul szerint ez a technológia már nem csupán tudományos-fantasztikus vízió, hanem a valóság küszöbén áll. Az Imperial College Bezos Központjában egy bioreaktort mutatott be, amelyben az élelmiszerek előállításához szükséges összes összetevőt, például fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat lehet előállítani. A bioreaktor egy kisebb, egyszerűbb változatát a SpaceX Falcon 9 rakétával küldték az űrbe az ESA küldetés keretein belül. A kísérlet keretében az űrbe küldött élesztő keverék körülbelül három órát fog keringeni a Föld körül, mielőtt visszatérne a Földre, és a kutatók reményei szerint a helyszínen elvégzett elemzések segítenek a következő, nagyobb bioreaktor megépítésében.

Bár a laboratóriumban termesztett ételek előállítása már eddig is sikeres volt a Földön, a kérdés az, hogy ez a folyamat megismételhető-e a súlytalanság és a magasabb sugárzás viszonyai között. A kutatók rávilágítanak arra, hogy a laboratóriumban termesztett ételek nemcsak olcsóbbá tehetik az űrhajósok táplálkozását, hanem egészségesebbé is, mivel a hosszú űrutazások során az űrhajósok biokémiája megváltozik. A laboratóriumban készült ételek tápanyagait a kutatók a szükséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal gazdagíthatják, így az űrhajósok egészségi állapota és táplálkozási szokásaik is javulhatnak.

A kutatás során a konyha mestere, Jakub Radzikowski feladata, hogy a laboratóriumi alapanyagokból ízletes ételeket készítsen az űrhajósok számára. Jelenleg természetes alapanyagokból dolgozik, de amint megkapja az engedélyt a laboratóriumban termesztett összetevők használatára, számos nemzetközi konyhát képviselő ételt tud majd készíteni az űrben. Az első űrhajós, Helen Sharman véleménye is fontos, mivel ő a laboratóriumban készült ételek potenciális előnyeit hangsúlyozta, és úgy véli, hogy ezek jelentősen hozzájárulhatnak az űrhajósok életminőségének javításához az űrben. A jövő táplálkozási megoldásai tehát akár a laboratóriumok falain túl is terjedhetnek, és hozzájárulhatnak az emberi faj új, több bolygón való életéhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp34wzql2xvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük