Gazdaság,  Hírek

Megfékezték a Just Stop Oil mozgalmat, most a föld alá húzódtak

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkészítik plakátjaikat, előkeresik jól ismert fluroszínű mellényeiket, és feltöltik hangosbemondóikat, ami már sokszor megtörtént az utóbbi években. Három évnyi levesbe dobálás, kukoricakeményítő festék fröcskölése és számtalan út lezárása után a klímaaktivisták csoportja az Egyesült Királyság egyik legkevésbé népszerű kampánycsoportjává vált. A csoport szombaton több száz aktivistát vár London központjába, de a mostani megmozdulás nagyon eltér a korábbiaktól. Először is, a gyűlés léte nem titok, és valószínűleg nem lesz olyan tömeges zűrzavar, mint amit korábban megszokhattunk. Valójában ez lesz az utolsó ilyen protestálásuk. A JSO tagjai a saját szavaik szerint „felfüggesztik a hi-vizt” és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja, hogy megnyerték harcukat, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy az új, zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú hatalomgyakorlás szinte lehetetlenné tette számukra a működést.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati gyűlést „örömteli ünneplésnek” nevezi, hangsúlyozva, hogy „hihetetlen dolgokat tettünk közösen, és sokat bíztunk egymásban”. Nemcsak a JSO tagjai, hanem sok ezer autós, akik eddig késlekedtek, a festmények támadásait elítélő művészetkedvelők, valamint a sport- és színházlátogatók is örülnek, hogy végre búcsút inthetnek a csoportnak. A rendőrséget is megkönnyebbíti a szituáció, hiszen a JSO protestálásainak felügyelése több ezer órányi rendőri munkát emésztett fel, és milliókba került. A londoni metropolita rendőrség 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO végét azonban komoly kérdések is kísérik, többek között az, hogy valóban ez lenne a zavaró klímaaktivizmus vége az Egyesült Királyságban, vagy az, hogy a csoport kényszerű elvonulása új, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb klíma-akciókat szülhet. A stratégiai kérdés is fontos: a közvélemény széleskörű aggodalma ellenére a JSO iránti közérzet nagy része negatív volt. Hogyan kerülheti el a klíma mozgalom, hogy megismétlődjön ez a helyzet?

A JSO modellje kis csoportokból állt, akik céltudatos akciókat hajtottak végre, amelyek maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okoztak. Azonban szigorú belső szabályok vonatkoztak rájuk: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – meg kellett várniuk, hogy letartóztassák őket. Az olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki az M25 autópálya forgalmának megzavarására tett kísérlete miatt öt évet ült börtönben, számára a büntetés láthatósága kulcsfontosságú volt a nyilvánosság számára.

A rendőrség, a közvélemény haragját és a barátságtalan média tudósításait követően, újabb hatalmat követelt a „klímaőrültek” és más tüntetők megfékezésére. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény hozta, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatás zavarását” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új jogszabályok értelmében számos, lazán meghatározott akció, mint például „súlyos szorongás, súlyos kellemetlenség, súlyos zavarás vagy súlyos kényszer” akár komoly bűncselekménynek minősülhetett. Az új törvények új jogi utakat nyitottak a hatóságok számára, lehetővé téve a közszolgáltatás zavarására irányuló összeesküvés vádját, így már egy potenciálisan zavaró akció tervezése is jelentős börtönbüntetést vonhatott maga után.

A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kibővítette a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, például a „lekötés” fogalmát, ami súlyos zűrzavart okoz, valamint a jelentős infrastruktúrák zavarásának tilalmát. Eközben a bírák, a magasabb bíróságok támogatásával, megakadályozták a tüntetők jogát, hogy „jogos indokkal” érveljenek akcióik során, a legtöbb esetben elutasítva az ilyen érveléseket.

A JSO tagjai között sokan úgy vélik, hogy a hagyományos, felelősségteljes protestálás már nem fenntartható. Az elmúlt évben egy Shut the System (STS) nevű csoport sorozatos bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen, ablakokat törtek be, festéket fröcsköltek, lakatokat szuperragasztottak, sőt januárban optikai kábeleket is célba vettek. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jogi változások miatt a régi formák nem működnek többé. „Lehetetlenné vált, hogy tartós kampányt folytassunk, ha az embereket évekig börtönbe zárják egyetlen akció után” – mondta az egyik szervező.

A JSO végét követő új formák megjelenése is várható. Lunnon úgy véli, hogy a mozgalom nem fog eltűnni, és új módszereket talál, hogy szembeszálljon a kormányzati intézkedésekkel. A JSO mintája, amely annyira hírhedtté tette őket, most a múlté. Az elkövetkező időszakban a klímaaktivizmus új irányokat vehet, a cél továbbra is a közvélemény és a kormányok figyelmének felkeltése marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük