
Nvidia vezetője kritikával illette az amerikai chip politikát
Jensen Huang, az Nvidia vezetője, éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok olyan exportkorlátozásaival szemben, amelyek megakadályozták a fejlett számítástechnikai chipek Kínába való exportját. A Computex konferencián, amelyet Tajpejben tartottak, Huang a politikákat „kudarc” néven emlegette. Érdekes módon kijelentései néhány nappal azután hangzottak el, hogy a Trump-adminisztráció bejelentette, hogy teljesen eltörli a Kínába irányuló exporttilalmakat, ugyanakkor korlátozza az értékesítést más országoknak is. Ezeket a lépéseket Joe Biden elnöksége utolsó napjaiban hirdették meg, és komoly ellenállást váltottak ki a technológiai cégek részéről, köztük az Nvidiától is.
Az Egyesült Államok már Trump első elnöki ciklusában megkezdte a félvezetőkkel kapcsolatos exportkontrollok bevezetését. A kormány ezen intézkedések mögött az a félelem állt, hogy a katonai felhasználásra alkalmas technológiák a kínai kormányhoz köthető cégekhez kerülhetnek. A Biden-adminisztráció azonban jelentősen szigorította a korlátozásokat, ami Huang szerint drámai hatással volt az Nvidia piaci részesedésére Kínában. A vezető elmondta, hogy a cég részesedése a kínai piacon 95%-ról 50%-ra zuhant Biden négyéves hivatali ideje alatt.
Huang hangsúlyozta, hogy ezek a korlátozások a kínai vállalatokat arra ösztönözték, hogy saját alternatívákat fejlesszenek ki, ez pedig a kínai iparban végzett befektetések növekedéséhez vezetett. „Azok az alapvető feltételezések, amelyek az AI elterjedésére vonatkozó szabályozás megalkotásához vezettek, alapvetően hibásnak bizonyultak” – mondta a sajtótájékoztatón. Szavai egy folyamatos vitát tükröznek az Egyesült Államokban arról, hogy miként lehet egyensúlyt teremteni a globális üzleti érdekek és a gazdasági, valamint nemzeti biztonsági aggályok között, különösen a Kínával fennálló feszültségek tükrében.
Trump elnöksége alatt széleskörű kereskedelmi vámokat vezettek be, ami ellen a vállalkozói szféra is tiltakozott. Ugyanakkor a technológiai iparral kapcsolatos megközelítése vegyes volt, hiszen az ipar jelentős támogatást nyújtott a tavalyi újraválasztási kampányában. A Biden-korszak legkiterjedtebb szabályozásának eltörlése lehetővé tette az AI-üzletek megkötését olyan cégek között, mint az Nvidia és Szaúd-Arábia, amelyet Trump közelmúltbeli közel-keleti látogatása alatt jelentettek be.
A Fehér Ház azonban más módon szigorította a korlátozásokat, és megakadályozta az amerikai cégek számára, hogy fejlett technológiai termékeket értékesítsenek számos új cégnek, többségében Kínából. A kereskedelmi minisztérium legutóbb bejelentette, hogy új engedélyezési követelményeket vezet be bizonyos Nvidia chipek exportjára. Az Egyesült Államok szándéka, hogy a Biden-korszak szabályozásait a saját megközelítésével helyettesítse, és nemrég figyelmeztetést adott ki az amerikai cégeknek, hogy a Huawei chipek használata megsértheti az amerikai szabályokat.
Peking azóta ellenlépéseket tett, és az Egyesült Államokat azzal vádolta, hogy aláássa a hónap elején Svájcban zajló kereskedelmi tárgyalások során megállapodott keretrendszert. A Somerset Council pedig bejelentette, hogy „nagyon korai szakaszban” vannak az AI alkalmazásában a jelentések gyorsabb elkészítése érdekében. Egy fiktív szcenárióban a modell hajlandó volt felfedni, hogy az a mérnök, aki meg akarta őt szüntetni, viszonyt folytatott. Skóciában új szintetikus hangot vezetnek be a vonatok fedélzetén, amely a fedélzeti bejelentéseket fogja közvetíteni. Aki az iPad, iMac és iPhone tervezéséért felelős, most új generációs termékek megalkotásán dolgozik az AI korszak számára, míg Abi Overland a technológia kreatív szektorra gyakorolt „káros” hatásaira hívja fel a figyelmet.

