Gazdaság,  Tech

Örményország Silicon Valley-nek álcázott tech központot épít a Kaukázusban

Örményországban a technikai oktatás már korán elkezdődik, és ez a gyakorlat a főváros, Jereván külvárosában található tipikus háromszintes állami iskolákban is megfigyelhető. Itt a kilencéves Slavik bemutatja találmányát: egy dobozt három LED fénnyel. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani, és milyen programozási nyelvet használ. A kódot ő írta” – mondja Maria, a 21 éves technikai oktató, aki az órát vezeti. Mellette a 14 éves Eric és Narek a saját okos üvegház modelljét mutatja be, amely képes figyelni a hőmérsékletet és automatikusan szabályozni a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A gyerekek lelkesen mutogatják saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosház projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyben visszahúzható ruhaszárító van. „Azt akartam, hogy édesanyám munkáját megkönnyítsem, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és még sok mást tanulnak. A program, amely 2014-ben indult, Armath néven ismert, ami angolul „gyökeret” jelent. Jelenleg Örményországban 650 Armath labor működik az iskolákban. Az kezdeményezést az UATE (Union of Advanced Technology Enterprises) nevű üzleti szervezet alapította, amely több mint 200 magas technológiájú örmény vállalatot képvisel. „A víziónk az, hogy Örményországot egy technológiai központtá szeretnénk fejleszteni, amely a legmagasabb értékeket nyújtja az országnak és a világnak” – mondja Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója. Jereván tágas, nyitott irodájában elmondja, hogy manapság körülbelül 4,000 technológiai cég működik Örményországban. Az Armath része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának. Karapetyan szerint a program a legnagyobb sikerű köz- és magánszféra együttműködés az országban. „Tőkéhez jutunk a magánszektorból, elmegyünk az iskolákba, létrehozzuk az Armath laborokat, és adományozzuk az eszközöket” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dollár (1,5 millió font) költségvetést biztosít a coachok bérére.” Jelenleg több mint 600 edző dolgozik, és 17,000 aktív diák vesz részt a programban. „A cél az, hogy évente 5,000 a legtehetségesebb gyerek döntse el, hogy mérnök lesz” – mondja Karapetyan.

Örményország egy 2,7 milliós, szárazföldi elhelyezkedésű ország, amely a legkisebb a Dél-Kaukázus térségében. A szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal való határait évtizedek óta zárva tartják a megoldatlan területi viták miatt. Ellentétben szomszédjaival, Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal. Azonban a szovjet időszak alatt matematikai és számítástechnikai központként volt ismert. 1956-ban megalapították a Jereváni Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, és 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztettek ki. Ma az ország kihasználja ezt az örökséget, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává fejlődjön. Már most is van néhány siker: a Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás 2011-ben indult, és mára 1,5 milliárd dollárra értékelik. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál, szintén más örmény sikerágazatok.

A szakértők szerint a legfontosabb tényező Örményország technológiai fejlődésének növelésében a globális diaszpóra, amelynek körülbelül 75%-a a világban máshol él. Az Egyesült Államokban mintegy 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, amely egy kaliforniai és örmény székhelyű kockázati tőkealap, hangsúlyozza, hogy az amerikai vállalatok vezetőségében gyakran találkozni örményekkel. A cég segíti az örmény vállalkozókat, hogy megkezdjék működésüket az Egyesült Államokban, lehetővé téve számukra a kapcsolatok kiépítését és beilleszkedést. A SmartGate örmény alapítókat visz a Szilícium-völgybe és Los Angelesbe, hogy intenzív kapcsolati építést végezzenek a legnagyobb amerikai cégekkel és befektetőkkel.

A 2022-es orosz-ukrán háború következtében az örmény technológiai ökoszisztéma váratlan fellendülésen ment keresztül. Ezer számú orosz IT szakember hagyta el hazáját, és sokan közülük Örményországban telepedtek le. Eközben az amerikai chipgyártó óriás, a Nvidia is átköltöztette orosz irodáját Örményországba. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondta, hogy az ország barátságos hozzáállása segítette az orosz IT közösség beilleszkedését. Schi meghatározása szerint a közösség létszáma 5,000-8,000 fő között mozog, és ez a létszám segített betölteni a technológiai szektorban meglévő hiányosságokat, különösen az adatfeldolgozás, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén. Azonban Vasily hangsúlyozza, hogy Örményország költséges lehet, és az ország adóterheinek csökkentésére van szükség, ha azt akarja, hogy ezek a cégek itt maradjanak. Mindazonáltal az optimizmus az örmény technológiai jövővel kapcsolatban továbbra is magasan áll. Samvel Khachikyan úgy véli, hogy a szektor fellendülése várható, és a Service Titan, amely tavaly decemberben bejegyzésre került a New York-i tőzsdére, már több mint 10 milliárd dollárt ér.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük