Gazdaság,  Hírek

USA és Egyesült Királyság megállapodás a Trump által bevezetett autó- és fémvámok csökkentéséről

A legfrissebb hírek szerint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között egy új megállapodás jött létre, amely jelentős enyhítést hoz a brit ipar számára. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti az importadót egy bizonyos számú brit autóra, és lehetővé teszi némi acél és alumínium vámmentes importját az országba. Ez a döntés különösen fontos a brit autógyártás és acélipar számára, mivel Donald Trump elnök januári hivatalba lépése óta számos új vámot bevezetett, amelyek komoly hatással voltak ezekre az iparágakra. A megállapodás azonban nem érinti a legtöbb brit termékre vonatkozó 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad.

A brit és amerikai vezetők a megállapodást jelentős lépésnek tartják, azonban a szakértők véleménye szerint ez nem hoz lényeges változást a két ország közötti kereskedelmi feltételekben, hiszen a Trump által bevezetett vámok hatályba lépése előtt a helyzet nem volt ennyire kedvezőtlen. A csütörtöki napon nem történt hivatalos aláírás, és a két kormány bejelentései részletekben szegények voltak. Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője a Jaguar Land Rover gyárában tartott beszédében „fantasztikus platformnak” nevezte a megállapodást. Kiemelte, hogy ez a történelmi megállapodás védelmet nyújt a brit vállalkozásoknak és munkavállalóknak, ezzel több ezer brit munkahelyet védve meg a kulcsfontosságú szektorokban, beleértve az autógyártást és az acélipart.

Donald Trump a Fehér Házban „nagyszerű megállapodásnak” minősítette az egyezséget, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlságosan felnagyítja annak jelentőségét. A két fél megerősítette, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett importadót, amelyet Trump egy hónappal ezelőtt 25%-ra emelt. Az új megállapodás értelmében 100 000 autóra 10%-os vámot kötnek ki évente, ami segíthet a luxusautó-gyártóknak, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyit jelent, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.

Jonathan Reynolds, az üzleti szektor titkára a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napok kérdése volt, hogy több ezer munkahelyet veszítsen az autógyártókban a közelgő amerikai vámok miatt. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta, hozzátéve, hogy a megállapodás nélkül sok ember elvesztette volna a munkáját. Az acél- és alumíniumimport vámjait, amelyeket Trump korábban 25%-ra emelt, szintén csökkentették, és a két ország megállapodott abban, hogy kvótát állítanak fel, ahogyan azt korábban is tették.

A két ország emellett megállapodott abban is, hogy mindkét fél legfeljebb 13 000 tonna marhahúst importálhat a másik országból. A változás jelentős növekedést ígér az Egyesült Államok marhahús-értékesítéseiben az Egyesült Királyság felé, amely eddig 20%-os vámot fizetett, és 1 000 tonnára korlátozták az importot. Összességében az Egyesült Államok szerint a megállapodás 5 milliárd dolláros „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt más mezőgazdasági termékekből.

Gareth Stace, a UK Steel ügyvezetője üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagy enyhülést” kínál az acélipar számára. Más üzleti csoportok azonban bizonytalanabbak voltak. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója megjegyezte, hogy „jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Míg a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritikát fogalmazott meg a megállapodással kapcsolatban, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelkednek.

A Liberal Democrats párt szavazást követelt a megállapodással kapcsolatban a Parlamentben, mondván, hogy ha az MP-k nem kapnak szót, az „teljes tiszteletlenséget” jelezne a közvélemény irányába. Sir Ed Davey úgy vélekedett, hogy „bármilyen kereskedelmi megállapodásnál – és különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump – a részletekben rejlik a lényeg”. A Trump-adminisztráció által bevezetett kereskedelmi vámok továbbra is sújtják a brit iparágakat, és fenyegetik a brit munkavállalók megélhetését.

Nigel Farage, a Reform UK vezetője üdvözölte a megállapodást, mint „lépést a jó irányba”. Elmondta, hogy bár még több részletre várnak, a megállapodás összességében üdvözlendő fejlemény. „A lényeg az, hogy lépéseket teszünk, haladunk előre,” mondta. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már Trump első ciklusa óta tárgyalnak kereskedelmi megállapodásról, és közel álltak egy mini-megállapodás aláírásához akkoriban. Az Egyesült Államok régóta a saját gazdálkodói és gyógyszeripari érdekeinek kedvező változtatásokat sürgetett, amelyek politikai szempontból eddig nem voltak elfogadhatóak az Egyesült Királyság számára. Azonban az, hogy ezek az ügyek mennyire haladtak előre, még mindig kérdéses.

A brit kormány továbbra is szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal, miután csökkentették az autók és acélok vámját. A Fehér Házban Trump azt mondta, hogy a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzletben, és további lépéseket helyezett kilátásba. A két nemzet bejelentette a vámcsökkentési megállapodást, amelynek további részletei a jövőben várhatóak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük