Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyház számára

A halál fájdalmát követően egy új kezdet öröme bontakozott ki a Vatikánban, amikor a hívők és érdeklődők egyaránt összegyűltek Szent Péter terén, hogy tanúi legyenek a katolikus egyház új vezetőjének megválasztásának. A meleg májusi napfény még mindig magasan állt az égen, amikor a tér körüli utcákban egy hangos morajlás hallatszott. Az emberek döbbenten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, mielőtt rohanni kezdtek a keskeny utcácskákon a Vatikán felé. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” kiáltották, miközben siettek a térre, ahol a fehér köd még mindig ott lebegett az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárva volt, hogy megválassza az új pápát.

Amint a napfény átszűrődött a Szent Péter-bazilika apostolainak szobrain, a harangok örömteli zúgása hallatszott. Fiatalok és idősek egyaránt cikáztak a tömegben, miközben egy csoport apáca kézen fogva próbálta elkerülni a tudósítókat és a kamerákat. Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter-bazilika erkélyéről, és az emlékének súlya mindenkit foglalkoztatott a téren. Szinte mindenki, aki az érzéseit megosztotta, említette Ferencet és azt, hogy az új pápának követnie kellene az ő nyomdokait.

„Ma érkeztünk Amerikából,” mesélte egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Áldásként érezzük ezt. Ide jöttünk ezért, és íme, itt van.” „Isteni időzítés!” viccelődött. Két stílusos huszonéves nő azt mondta, hogy „majdnem elsírták magukat”. „Történelmi pillanat, őrület,” mondta az egyikük, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa „legalább olyan jó lesz, mint az elődje”. Ezt a gondolatot sokan megosztották az utolsó percekben, mielőtt bejelentették XIV. Leót, az új pápát. „Nekünk mindegy, honnan jön, amíg Ferenc nyomdokaiban jár és egységet teremt mindannyiunk számára,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét próbálta a tér elejéhez terelni.

Amikor Dominique Mamberti, a proto-diakónus megjelent az erkélyen, hogy elmondja a híres „Habemus Papam” beszédet, a Szent Péter tér tele volt emberekkel. Csend honolt, amikor Robert Francis Prevost nevét kihirdették. Azok, akik tisztában voltak a helyzettel, már az elején ismerhették a Chicagóban született, 69 éves bíborost, aki hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban, mielőtt ott püspökké nevezték ki. A térben azonban sokan kezdetben zavarodottan néztek, hiszen a telefonhálózat teljes hiánya miatt nem tudták azonnal utánanézni. Így az első benyomás, amit XIV. Leo pápa tett, az az volt, ahogyan bemutatkozott a díszes erkélyről.

Elsőként láthatóan megérintette a pillanat, fehér és piros miseruhájában, magabiztos, ám enyhén akcentussal beszélő olaszul olvasta fel hosszabb beszédét, mint amit Ferenc pápa tett 2013-ban. „Szeretném, ha ez a béke üdvözlet eljutna minden szívhez és családhoz… és az emberekhez világszerte. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a tér csendben hallgatta. Beszéde alatt többször ölelték meg meleg taps, különösen amikor a „béke” szót kilenc alkalommal említette, és Ferenc pápára is emlékezett. A spanyol nyelven elmondott rész, amelyben XIV. Leo pápa felidézte perui időszakát, az ott összegyűlt dél-amerikaiak tapsát váltotta ki.

A pápa hangsúlyozta az egység fontosságát, és a végén arra kérte a jelenlévőket, hogy imádkozzanak együtt. Amikor megkezdte az Ave Maria imádságot, egy mély zúgás emelkedett fel, ahogy a tér közönsége csatlakozott, néhányan saját nyelvükön imádkozva. A tömeg lassan elkezdett távozni a térből, miközben egy fiatal pár egymásba kapaszkodva állt, sugárzik az örömtől. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla Barcelonából. „Az energia fertőző, csodálatos – ez az első alkalom itt, és számomra 100%-ban szürreális,” tette hozzá Juan, aki Ecuadorból érkezett, és sosem járt korábban a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit remél XIV. Leo pápától, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, hogy ez azt jelenti, hogy mindannyian együtt tudunk haladni a jövőben.”

Gemma, a római lakos elmondta, hogy még a Robert Prevost nevet sem hallotta addig, amíg ma reggel Instagramon rá nem bukkant. „A tér reakciója nem volt olyan meleg,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki megőrült volna.” „De gyönyörű este volt, csodálatos alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa még csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő.” A tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek pedig megteltek zarándokokkal, klérus tagjaival és turistákkal. A párok a bazilika előtt készítették az utolsó szelfiket. Az Apostoli Palotába, amely most már megnyílt, Robert Prevost egy rövid magánimát mondott, majd először lépett be a Sixtus-kápolnába XIV. Leó néven, a 267. pápaként. Észak-Írország katolikusai is reagáltak a hírre, hogy új pápa választatott. A salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. A pápák megválasztásának hagyományai szerint az újonnan megválasztott pápáknak meg kell változtatniuk a nevüket. XIV. Leo testvére, Louis szerint semmi sem lesz ugyanaz az ő kinevezését követően. Robert Prevost sok perui számára a hazájuk büszkesége, akik szerint ő képviseli országukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük