Hírek,  Mindennapok

Zoológiai születésű hiúz: képes lesz-e a vadonban boldogulni?

Amint a ketrec ajtaja kinyílik, a hiúz szagolja a levegőt, ellenőrzi, hogy minden rendben van-e, majd óvatosan teszi meg első lépéseit a szabadság felé Németország feketefenyvesében. Ez a hiúz Cornwall egyik állatkertjében született, és most lehetősége nyílik arra, hogy ő legyen az első, az Egyesült Királyságban született állat, amely sikeresen visszakerül a vadonba. Az állatkertekben született és nevelt állatok ritkán kerülnek vissza a természetbe, mivel általában nem rendelkeznek a túléléshez szükséges készségekkel, vagy túlságosan hozzászoktak az emberi kapcsolatokhoz. Azonban a nőstény hiúzok hiánya az európai tenyészprogramban különös kéréshez vezetett, amelyben a Newquay Állatkert hiúzának szállítását kérték.

A hiúz most Németországban van, ahol a következő hónapokat egy kerítésen belül fogja tölteni, hogy megfigyeljék, mennyire alkalmas a vadonban való életre. A BBC stábja is jelen volt, amikor a Newquay hiúzt egy teherautóra rakták, amely Dél-Németországba tartott. Két nappal később a helyszínen voltunk, amikor a hiúzt egy 1200 négyzetméteres kifutóra irányították. John Meek, a Newquay Állatkert munkatársa szintén ott volt, hogy lássa, ahogy a hiúz óvatosan belép az új otthonába. „Nagy fiú vagyok, de néhány könnycsepp a szemembe szökött” – mondta. „A mai állatkertek nem azért vannak, hogy állatokat tartsanak ketrecben. A célunk a természetvédelem. És ez most itt van, a természetvédelem működésben.”

Európában már több ezer hiúz él szabadon, de erőfeszítéseket tesznek új egyedek bevezetésére, hogy növeljék a genetikai sokféleséget, különösen Közép-Európában. Bár a hiúzokat nem hivatalosan tekintik „nagy macskáknak”, a európai hiúz akár 30 kilogrammot is nyomhat, és szarvasokra vadászik táplálékért. Az Egyesült Királyságban egykor őshonosak voltak, ám évszázadokkal ezelőtt a kihalás szélére kerültek. Jelenleg, a brit szarvaspopulációk rekordszámú növekedésével, egyre többen szorgalmazzák a hiúzok visszatelepítését.

Dina Gebhardt, a Berni Állatpark hiúz-tenyésztési koordinátora, mosolyogva mesélte, hogy ő volt az, aki elsőként felhívta a figyelmet a Newquay hiúzra. „Alapvetően Tinder vagyok a zoo-születésű hiúzok számára” – mondta, amikor Zoomon beszéltem vele. Dina feladata, hogy összepárosítsa a nőstény és hímet a kontinens különböző pontjain, valamint új otthonokat találjon az utódok számára. „A természetünk nagyon széttagolt, a vasutak, utcák és városok miatt. Ez sok akadályt teremtett a hiúzok számára, ami inbredinghez vezetett” – tette hozzá.

Dina azért kereste meg a Newquay Állatkert munkatársait, mert tavaly különösen sok hím hiúz született, és egy sikeres visszatelepítési programhoz sokkal inkább nőstények szükségesek. „Természetesen azonnal igent mondtunk, ez valami, amit nagyon szeretnénk megtenni” – mesélte John Meek, a Newquay Állatkert növény- és állatkurátora. A következő hónapokban a hiúzt figyelemmel kísérik, hogy megmutassa, rendelkezik-e a vadonban való túléléshez szükséges készségekkel.

A táplálék megszerzése, a vadászat nem várhatóan jelent majd problémát. „Ha ismered a macskákat, tudod, hogy még egy olyan macska is, amely egy szobában élt egész életében, ha egyszer kikerül, képes lesz megölni egy madarat vagy egy egeret” – mondta Eva Klebelsberg, aki a Baden-Württemberg hiúz-visszatelepítési programját vezeti. A Fekete-erdőben, Karlsruhe közelében álltunk egy dámszarvas teteme felett, amelyet egy már ott élő hiúz ejtett el. A nyakán található harapásnyomok egyértelmű jelei a vadászathoz való alkalmazkodásának.

Eva elmagyarázta, hogy Európában hiányoznak a nagy ragadozók az ökoszisztémákból, és a hiúz segít a szarvasok populációjának szabályozásában, biztosítva, hogy azok ne pusztítsák el az erdős területeket. A Newquay hiúz jövője szempontjából azonban a legfontosabb kérdés az emberekkel való kapcsolata lesz. Mivel egész életét ketrecben töltötte, és emberek által kapta a táplálékát, bizonyítania kell, hogy nem fog további emberi interakciót keresni. „Közép-Európa nagyon zsúfolt, és nem sok hely van, ahol elegendő tér áll rendelkezésre a nagyobb állatok számára” – mondta Dr. Marco Roller, a Karlsruhe állatkert munkatársa. „Nem akarunk ember-állat konfliktusokat, ezért fontos, hogy ne legyenek agresszív vagy kíváncsi állatok, amelyek városokon vagy emberi települések közelében mozognak.” A Newquay hiúz sorsa a nyár végén dől el, miután hónapokig figyelemmel kísérik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c8074ry1yr5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük