Gazdaság,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most még mélyebbre süllyedt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előveszik transzparenseiket, felöltik hírhedt fluór narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangosbemondóikat – ez a rutin már sokszor megvalósult. Három évnyi levesek dobálása, kukoricaliszt festék fújása és utak blokkolása után a klímaaktivisták csoportja az ország egyik legrosszabbul megítélt kampánycsoportjává vált. Szombaton több száz aktivista várható London központjában, de a mostani JSO megmozdulás nagyon különbözni fog az eddigiektől. Egyrészt nem titok, hogy létezik, másrészt nem valószínű, hogy a korábban tapasztalt tömeges zűrzavar ismét megjelenik. Valójában ez lesz az utolsó JSO demonstráció. A csoport saját szavaival élve „felfüggeszti a hi-vizet”, és befejezi a polgári engedetlenségi kampányt. Az aktivisták hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcot, mivel a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, most már kormányzati politika.

Privát beszélgetések során a JSO tagjai elismerik, hogy az új, nehezen megvalósítható rendőri jogosítványok miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, elmondta, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, rengeteg bizalmat szavaztunk meg egymásnak” – mondta Lunnon. Az ő ünneplésük nem az egyetlen, hiszen sok autós, művészetkedvelő, sport- és színházrajongó, akiket zavarba ejtettek a demonstrációk, szintén örömmel fogadja a JSO távozását. A rendőrség is hasonlóan vélekedik; a JSO megmozdulásainak biztosítása több ezer órányi rendőri munkát és milliókat emésztett fel. 2023-ra a Met Police becslése szerint a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban nagy kérdéseket is felvet: vajon tényleg véget ér a zűrzavaros klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok, akiket a kormányzat elnyom, új, még zűrzavarosabb akciókat indíthatnak? Az is kérdéses, hogyan tudja a klíma mozgalom elkerülni, hogy a jövőben hasonló ellenszenvet váltson ki a társadalomból. A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáiból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre a lehető legnagyobb zűrzavar vagy közfelháborodás kiváltása érdekében, de szigorú belső szabályokkal működtek. Az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a kedvezőtlen médiafigyelem mozgósított, további hatásköröket követelt a „ökológiai bolondok” megállítására, ahogyan a Sun újság nevezte őket. A politikai reakció sem maradt el. A legnagyobb változást a Rendőrség, Bűnügy, Büntetés és Bírósági Törvény 2022-es bevezetése jelentette, amely büntethetővé tette a „szándékosan vagy gondatlanságból közrend megzavarását”. Az új törvény a közérdeket súlyosan sértő cselekedeteket is bűncselekményeknek tekintett.

Ezek a jogi változások megnehezítették a tradicionális, felelősségteljes protestálás lehetőségét, és sok aktivista kénytelen volt átgondolni a stratégiáját. A Shut the System (STS) nevű csoport például sorozatos, jogsértő akciókat hajtott végre pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen, míg mások, mint a Tyre Extinguishers, sportautók kerekeit deflálták. A JSO szellemisége tehát tovább él, de új formákban. Az aktivisták, akik úgy érzik, hogy nem tudják betartani a felelősségvállalás elvét, már nem várják meg a letartóztatásukat.

Az új jogi keretek, amelyek szigorúan büntetik a zűrzavaros cselekedeteket, arra kényszerítették a klímaaktivistákat, hogy új módszereket keressenek, hogy hangjukat hallassák. A Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport például a közrend megzavarásának jogi lehetőségeit kihasználva próbálja felelősségre vonni a környezetszennyező cégek vezetőit. A csoport állítása szerint már több vezetőt „letartóztattak”, akik környezetszennyező bűncselekményeket követtek el.

A JSO akciói a közvélemény szemében erősen megosztóvá váltak. Tény, hogy a klíma iránti közérdek erős, és a közvéleménykutatások azt mutatják, hogy a lakosság többsége támogatja a klímaváltozás elleni küzdelmet, de a JSO nem élvezi a társadalom bizalmát. A közelmúltban végzett felmérések alapján a lakosság mindössze 17%-a tekintette kedvezően a JSO-t. A jövőbeli stratégiák kapcsán tehát mélyreható önvizsgálat folyik a klíma mozgalmakban, hogy elkerüljék a JSO sorsát.

A jövőbeli akciók során a hangsúly a közösségi összefogásra és a helyi szintű problémák kezelésére helyeződhet. A cél, hogy a politikai pártok versenyezzenek a klímaváltozás ügyében, inkább mint hogy elmeneküljenek tőle. Az aktivisták tehát továbbra is keresik a lehetőségeket, hogy hangjukat hallassák, miközben a JSO által képviselt modell ideje lejárt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük