
A kormány nem veszi komolyan a klímavédelmet – tanácsadók figyelmeztetnek
A brit kormány az elmúlt években alig tett előrelépést az éghajlatváltozás által okozott egyre növekvő fenyegetések kezelésében, figyelmeztetett az ország éghajlati felügyeleti szerve, a Climate Change Committee (CCC). A független testület legújabb, kritikával teli jelentése hangsúlyozza, hogy a szükséges intézkedések végrehajtása „túl lassú, megrekedt, vagy éppen ellenkező irányba halad”. A kormányzati intézkedések hiánya komoly gazdasági és egészségügyi következményekkel járhat a jövő évtizedeiben, a CCC szerint. A jelentés külön figyelmet szentel a kórházaknak, idősek otthonainak, valamint az élelmiszer- és vízellátásnak, amelyek mind sebezhetővé válhatnak a klímaváltozás következményeivel szemben.
A brit kormány reagálásában hivatkozott a árvédelmi beruházásokra, ugyanakkor elismerte, hogy még sok munka áll előttük. Emma Hardy, az árvízvédelmi miniszter a BBC Newsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy elkötelezettek a klímaváltozásra való felkészülés iránt. „2,65 milliárd fontot fektetünk az árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, fenntartásába és új építésébe. De tudjuk, hogy természetesen még sok mindent meg kell tennünk.”
A klímaváltozás által táplált szélsőséges időjárási események az Egyesült Királyságban egyre intenzívebbé válnak. Például 2022 júliusában 40 Celsius-fokot mértek, míg 2022 októbere és 2024 márciusa között Anglia legnedvesebb 18 hónapját tapasztalhattuk. A CCC figyelmeztetése szerint ezek az események a jövőben még súlyosabbá válnak, és gyakoribbá válhatnak, mivel a bolygó tovább melegszik az emberi tevékenységek következtében kibocsátott üvegházhatású gázok miatt. A megfelelő felkészülés csökkentheti a károkat, és növelheti az ország ellenálló képességét, de a CCC szerint ez a folyamat nem halad a szükséges ütemben. „Látjuk, hogy a klímaváltozás következményei gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány még mindig nem tűnik komolyan véve a helyzetet” – mondta Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke.
A jelentés megállapította, hogy a 46 vizsgált terület közül egy sem mutatott „jó” előrehaladást a klímaváltozásra való felkészülésben. Csak három terület rendelkezett „jó” tervekkel és politikákkal a jövőre nézve, és ezek is jórészt megegyeznek a CCC 2023-as jelentésében foglaltakkal. Az egészségügy területe különösen rosszul felkészült, a CCC figyelmeztetése szerint a szélsőséges hőmérséklethez köthető halálozások száma növekszik, és a kórházak is sebezhetővé válnak a forró időjárás miatt. Baroness Brown megemlítette a londoni Guy’s and St Thomas’ kórház esetét, amely 2022 júliusában súlyos adatközponti hibát szenvedett el a hőség miatt, így nem tudta működtetni időpontfoglaló rendszerét, és papíralapú időpontfoglalásra kellett áttérnie.
A jelentés a belvízhelyzet kezelésére is kitér, ahol a tervek és politikák a CCC korábbi jelentéséhez képest romlottak. A Worcestershire-i Tenbury Wells példája jól illusztrálja a problémát, hiszen az utóbbi négy évben többször is elöntötte a víz, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője elmondta, hogy boltjukat az árvíz teljesen tönkretette. Az üzlettulajdonosok szerint a biztosítótársaságok vagy nem biztosítják az ingatlanokat, vagy a prémiumok olyan magasak, hogy sok boltvezető számára elérhetetlenné vált a biztosítás. Az Egyesült Királyság környezetvédelmi ügynöksége pedig közölte, hogy nem képes finanszírozni a város árvízvédelmi költségeit, amelyek 25-30 millió font között mozognak.
A kormány azt ígérte, hogy segíti a lakosokat, és hogy a nyáron megkezdik az ingatlanok árvízállóságának javítását. A CCC említi, hogy más területeken, mint például a vállalkozások és a pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítása, van némi előrehaladás. Azonban a költségek kérdése középpontban áll a vitákban. Baroness Brown figyelmeztetett, hogy a klímaváltozás kezelésének elhalasztása a költségek csökkentése érdekében „óriási hiba” lenne, és hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálatuk miatt” – tette hozzá. „Ez nem egy holnapi probléma; ez egy mai probléma. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnap katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információszabadsági kérelem szerint a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (Defra) mindössze 18 munkatárs foglalkozik teljes mértékben a klímaalkalmazkodással, ami a Defra közel 6600 fős teljes munkaidős állományának mindössze 0,3%-át jelenti. A Defra közölte, hogy ezek közül néhányan részmunkaidőben is foglalkoznak a klímaalkalmazkodással, és az adatok nem tartalmazzák azokat, akik más kormányzati területeken dolgoznak.

