Gazdaság,  Hírek

A Ryanair visszakéri a légiutas-kísérők fizetésemelését

A Ryanair légitársaság komoly jogi vitába keveredett Spanyolországban, amelynek következményeként a cég néhány légiutas-kísérőjét arra kötelezte, hogy térítsenek vissza akár 3000 eurós (kb. 2525 font) béremeléseket. A béremelés eredetileg a CCOO nevű spanyol szakszervezettel történt megállapodás alapján valósult meg, amely minden légiutas-kísérőre vonatkozott, függetlenül attól, hogy melyik szakszervezet tagjai. Azonban a Unión Sindical Obrera, egy másik spanyol szakszervezet, márciusban nyert egy bírósági ügyet, amely érvénytelenítette ezt a megállapodást. Az ír légitársaság most értesítette az Unión Sindical Obrerát arról, hogy tájékoztatni fogja a tagjait arról, mennyit kell visszafizetniük.

Az Unión Sindical Obrera hevesen bírálta a Ryanair döntését, amely öt hónapnyi béremelést követel vissza, ám a légitársaság azt állította, hogy a szakszervezet a saját bírósági ügyükből fakadó bércsökkentések miatt panaszkodik. A Ryanair közölte, hogy eleget tesz a bírósági döntésnek, amelyet az Unión Sindical Obrera indított a bérek csökkentése érdekében, miközben a döntés fellebbezés alatt áll. A szakszervezet képviselői a BBC-nek nyilatkoztak, elmondva, hogy azon dolgoznak, hogy megtalálják a megfelelő jogi megoldást az ügy rendezésére.

Az Unión Sindical Obrera kifogásolta az eredeti megállapodást, mert úgy vélik, hogy azok, akik tárgyalni voltak hivatottak, nem voltak jogosultak arra, hogy a tagjaik nevében aláírjanak, és jogilag nem tudták megkötni ezt a fajta megállapodást. Ezért távoztak a tárgyalásokból, miután minden más érintett felet értesítettek arról, hogy a tárgyalások nem szabályosak. A szakszervezet tájékoztatása szerint a Ryanair által követelt béremelések visszafizetése tagjaik esetében 1500 és 3000 euró között mozog, és azt is hozzátették, hogy a tagok és a nem tagok bérét visszaállították az eredeti szintre, mielőtt a megállapodás életbe lépett volna.

A Ryanair szóvivője nem kívánt reagálni arra, hogy hány légiutas-kísérőt érint a követelés, vagy mi fog történni, ha nem fizetik vissza a pénzt. A bírósági ügy óta, amely érvénytelenítette a megállapodást, a Ryanair megállapodott a CCOO szakszervezet tagjai számára egy újabb béremelésről. Ezek a munkavállalók nem kötelesek visszafizetni az október és március között kapott béremelést, még akkor sem, ha az eredeti megállapodást a bíróság érvénytelenítette.

Az Unión Sindical Obrera közölte, hogy a Ryanair az érintett légiutas-kísérőknek azt mondta, hogy a visszafizetendő összeget egyszerűen levonják a havi bérükből, amíg a tartozás ki nem egyenlítődik. Hozzátették, hogy „néhány nem csatlakozott munkavállalónak nem kötelező visszafizetni az összeget”, azonban „minden Unión Sindical Obrera delegáltat arra kértek, hogy térítse vissza a pénzt”.

A Ryanair levélben „komikusnak” nevezte a szakszervezet döntését, hogy fenntartja az eredeti CCOO-val kötött megállapodás feltételeit, amelyet az Unión Sindical Obrera megpróbált érvényteleníteni. Egy, a BBC által megtekintett dokumentumban a Ryanair értesít egy légiutas-kísérőt, aki az Unión Sindical Obrera tagja, hogy mivel nem része a CCOO-val kötött megállapodásnak, ez „túlzott kifizetési helyzetet” teremtett. A légitársaság tájékoztatja a munkavállalót, hogy a számításaik alapján majdnem 3000 euróval „többet kapott”, és felajánlja, hogy a pénzt egy év alatt, havi levonással visszafizetheti.

A helyzet nemcsak a Ryanair-ra, hanem a spanyol közszolgáltatásokra is kihat, mivel a közelmúltban a spanyol egészségügyi dolgozók, mint például ápolók és mentősök is béremelést kaptak, amely magában foglalja az inflációs garanciát. Azonban a bérszámfejtések száma az év első három hónapjában csökkent, ami tovább növeli a nyomást a közszolgáltatások bérkérdéseivel kapcsolatos politikai diskurzusra. A Ryanair ügye világosan megmutatja, hogy a munkavállalói jogok és a vállalatok érdekei közötti konfliktusok hogyan terjedhetnek el a légiközlekedési iparban, és hogy a jogi döntések milyen messze hatással lehetnek a munkavállalók életére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cpqeelw04e9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük