
Heathrow leállásának oka még mindig rejtély
A Heathrow repülőtér leállását okozó tűz okának feltárása még mindig ismeretlen, derül ki egy ideiglenes jelentésből. A tűz, amely a londoni Hayes közelében található elektromos alállomásnál keletkezett, március 20-án este kezdődött, és másnap, március 21-én a repülőtér teljes lezárásához vezetett. Az esemény következtében több mint 270,000 utazást érintett világszerte, és a hatóságok sürgős vizsgálatot indítottak az eset körülményeinek tisztázására.
A Nemzeti Energia Rendszer Operátor (Neso) csütörtöki jelentése szerint a tűz oka egy transzformátor lekapcsolódása és kigyulladása volt az alállomásnál, amely az 1960-as években épült. Az alállomás leégése miatt áramkimaradás lépett fel a Heathrow repülőtér területén, amely a repülőgépek földre állítását és az utasforgalom leállítását eredményezte. Az átmeneti jelentésben a Neso a tűz okának felderítése érdekében folytatott vizsgálat részleteit közölte, megjegyezve, hogy a Metropolitan Police terrorelhárító egysége nem talált olyan bizonyítékokat, amelyek arra utalnának, hogy a tűz gyanús körülmények között keletkezett volna.
Ed Miliband, az energiaügyi miniszter, azonnali vizsgálatot rendelt el az ügyben, hogy megakadályozzák hasonló esetek jövőbeli előfordulását. A Heathrow vezetősége azonban kritikát kapott a repülőtér lezárásának döntéséért és a hosszú leállásért, amely következményeként a repülőtér irányítói hangsúlyozták, hogy a biztonság érdekében kellett azonnal cselekedniük. A Neso tájékoztatása szerint az áramot végül hét órával a légi közlekedés újraindulása előtt állították helyre, és a repülőtér teljes kapacitását este 6 óra után tudták visszaállítani.
A tűz a North Hyde alállomásnál történt, amely egy fontos energiaellátó központ a repülőtér számára. A tűz március 20-án 23:21 GMT-kor robbant ki, és azonnali áramkimaradást okozott, amely 66,919 belföldi és kereskedelmi felhasználót érintett. A Met Police 00:42-kor nyilvánította nagyszabású eseménynek az esetet, míg a Heathrow vezetősége 01:11-kor döntött a repülőtér bezárásáról.
A Neso vezérigazgatója, Fintan Slye, hangsúlyozta, hogy fontos tanulságokat levonni az eseményből, hogy a jövőbeli hasonló incidenseket megelőzhessék, és hogy a hatékony kezelés érdekében megfelelő intézkedéseket hozzanak. A Heathrow repülőtér három elektromos alállomásra támaszkodik, emellett rendelkezik vészhelyzeti tartalék áramellátással is, például dízelgenerátorokkal és akkumulátorokkal. Azonban ezek a tartalékok csupán a kritikus biztonsági rendszerek, mint például a leszállóberendezések és a kifutópálya világításának működését biztosítják.
A Heathrow vezetősége korábban már kifejtette, hogy a repülőtér leállását nem az áramhiány, hanem a megsérült alállomás áramellátásának átkapcsolásához szükséges idő okozta. A repülőtér „mérete és működési összetettsége” miatt döntöttek a lezárás mellett a biztonság érdekében. A repülőtér célja az volt, hogy a tűz után a lehető leghamarabb, biztonságosan és gyakorlatilag újra megnyisson.
A tűzoltóság, amely 70 tűzoltót küldött a helyszínre, elmondta, hogy a transzformátor, amely az alállomásban helyezkedett el, szigetelő olajat tartalmazott, amely lángra kapott. A tűzoltóknak meg kellett várniuk, amíg a transzformátor lehűlt, mielőtt hozzáférhettek volna a tűzoltáshoz szükséges területekhez. Ed Miliband a jelentés közzététele után hangsúlyozta, hogy várják a végső jelentést, amely segíthet megérteni az eseményeket, és megtanulni a szükséges leckéket az Egyesült Királyság energiaszolgáltatásának megerősítése érdekében.

