Gazdaság,  Hírek

Megállapodás az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban az autók és fémek vámcsökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás keretében a közelmúltban bejelentett intézkedések enyhülést hoztak a brit autóipar számára, mivel az USA beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autók importadóit, és lehetőséget biztosít néhány acél- és alumíniumtermék vámmentes behozatalára. Ez a lépés különösen fontos az Egyesült Királyság számára, hiszen az utóbbi időszakban Donald Trump elnök számos új vámot bevezetett, amelyek jelentős nehézségeket okoztak a brit ipar számára. A mostani megállapodás ugyanakkor nem érinti a legtöbb brit termék 10%-os vámját, amely továbbra is érvényben marad.

Bár a két ország vezetői, Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője és Donald Trump elnök, a bejelentést jelentősnek tartják, a szakértők szerint a megállapodás nem hoz jelentős változást a két nemzet közötti kereskedelmi viszonyokban, különösen azokhoz képest, amelyek idén Trump új vámintézkedései előtt álltak. A bejelentés részletei azonban meglehetősen hiányosak voltak, és hivatalos szerződést sem írtak alá a bejelentés napján.

A brit autógyártók, köztük a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, kedvező helyzetbe kerülhetnek az új, 10%-os importadóval, amely évi 100,000 autóra vonatkozik. Ez a szám körülbelül megegyezik azzal, amit az Egyesült Királyság az előző évben exportált, és bár ez rövid távon segíthet a gyártóknak, hosszú távon korlátozhatja a növekedést. Jonathan Reynolds, a brit üzleti szektor minisztere hangsúlyozta, hogy a brit autógyártás számára a helyzet rendkívül súlyos volt, és figyelmeztetett arra, hogy ha nem születik meg a megállapodás, akkor több ezer munkahely is veszélybe kerülhetett volna.

Az acél- és alumíniumtermékek esetében is jelentős változások történtek, hiszen Trump korábban 25%-ra emelte a vámokat, most azonban a két ország egy kvótát állapított meg, amely a korábbi rendszerhez hasonlóan működik. A megállapodás részét képezi, hogy mindkét ország lehetővé teszi 13,000 tonna marhahús importját is, míg az Egyesült Királyság eddig 20%-os vámot alkalmazott, és az import mennyisége 1,000 tonnára volt korlátozva. Az Egyesült Államok becslése szerint a megállapodás 5 milliárd dolláros (3.8 milliárd font) exportlehetőséget teremt, amely magában foglalja a 700 millió dolláros etanol és 250 millió dolláros egyéb mezőgazdasági termékek exportját is.

Bár a megállapodás üdvözlése érkezett a brit acélipar vezetőitől, akik „nagy megkönnyebbülésnek” nevezték, más üzleti csoportok óvatosabbak voltak a visszajelzéseikkel. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója kifejtette, hogy bár a megállapodás jobb, mint a múlt héten, mégsem ér fel ahhoz, ami öt héttel ezelőtt történt. Az ellenzéki pártok is több részletet kértek, és a konzervatív párt vezetője, Kemi Badenoch a megállapodást kritikával illette, mondván, hogy az az Egyesült Királyság vámcsökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban a vámok emelkednek.

A Liberal Democrats vezetője, Sir Ed Davey is hangsúlyozta, hogy a megállapodás részletei kulcsfontosságúak a kereskedelmi viszonyok jövője szempontjából. A brit kormány továbbra is a szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal, miután sikeresen csökkentették az autók és acéltermékek vámjait. Trump elnök többször is hangsúlyozta, hogy a vámok a legfélreértettebb dolgok a gazdaságban, és további intézkedéseket helyezett kilátásba.

Összességében a megállapodás egy fontos lépés a brit-amerikai kereskedelmi kapcsolatokban, de a részletek és a következő lépések kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeli együttműködés szempontjából. A brit ipar és gazdaság számára ez a megállapodás egy lehetőséget jelent, de a valós hatások és a részletek tisztázása még előttünk áll.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük