Gazdaság,  Hírek

Reeves: A gulf-i megállapodás következik az EU kereskedelmi megállapodás után

Rachel Reeves, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere, a BBC-nek adott interjújában bejelentette, hogy az ország kereskedelmi megállapodást kíván kötni a Perzsa-öböl országainak, köztük Szaúd-Arábiával, az Egyesült Arab Emírségekkel és Katarral. Reeves szerint az Egyesült Királyság kereskedelmi helyzete most jobb, mint bármely más országé a világon, különösen azután, hogy a hónap elején jelentős kereskedelmi megállapodásokat írt alá Indiával, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval. A miniszter asszony hangsúlyozta, hogy a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok várhatóan növelni fogják az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseket.

Az ellenzéki pártok azonban kritikával illették a kormányt a kereskedelmi megállapodásokért cserébe tett engedmények miatt. Április elején a kormány bejelentette, hogy folytatja a tárgyalásokat a Perzsa-öböl országaival, amelyeket a korábbi konzervatív kormány indított el. Ezek a tárgyalások az Egyesült Királyság élelmiszer- és italexportjának, a megújuló energiaforrásoknak és a gyártásnak a növelésére, valamint a külföldi befektetések vonzására összpontosítottak. A kormány következő lépései politikailag ellentmondásosak lehetnek, figyelembe véve a hat ország emberi jogi helyzetét. Reeves ugyanakkor jelezte, hogy az Egyesült Királyság nem tervezi, hogy kereskedelmi tárgyalásokat folytasson Kínával, ami hasonló aggályokat vetne fel.

Az EU-val kötött kereskedelmi megállapodás bejelentése után Reeves a BBC-nek elmondta, hogy a legutóbbi megállapodás kritikát váltott ki az ellenzéki pártok részéről. A konzervatívok vezetője, Kemi Badenoch úgy véli, hogy az EU-val kötött legújabb megállapodás „visszalépés” az Egyesült Királyság számára, míg a Reform Párt vezetője, Nigel Farage a közösségi médiában azt állította, hogy a Munkáspárt „elárulta” a halászati ipart, és az EU-t egy „folyamatosan csökkenő politikai unióként” jellemezte. A Liberális Demokraták vezetője, Sir Ed Davey üdvözölte az EU-s megállapodást, mint „üdvözlendő lépést”, de arra kérte a kormányt, hogy lépjen tovább, és állapodjon meg egy vámunióról.

Az EU-val kötött megállapodás, amely a halászlatra, kereskedelemre, védelemre és energiára vonatkozik, a legnagyobb egyezség a felek között azóta, hogy az Egyesült Királyság 2020-ban kilépett az EU kereskedelmi blokkja alól a Brexit szavazás után. Ez a megállapodás szorosan követi a Indiával kötött kereskedelmi egyezményt, amely megkönnyíti az Egyesült Királyság cégeinek whisky, autók és egyéb termékek exportját Indiába, és csökkenti az adókat az indiai ruházati és lábbeli exportok esetében. A kormány az Egyesült Államok elnökével, Donald Trumppal is megállapodott a két ország közötti kereskedelemre vonatkozó vámok csökkentéséről.

Reeves a BBC-nek nyilatkozva megjegyezte, hogy a brit gazdasági növekedés előrejelzése a három kereskedelmi megállapodás következtében emelkedésnek indulhat. Amikor a kormány hivatalos előrejelző szervezete az őszi költségvetés keretében értékeli a gazdaságot, figyelembe veszi a vártnál erősebb növekedést az év első három hónapjában, valamint a javuló kereskedelmi kapcsolatokat. „Idén 1%-os növekedést prognosztizálunk, az első negyedévben 0,7%-os növekedésünk volt, és figyelembe fogjuk venni az új kereskedelmi megállapodásokat is” – mondta Reeves.

A friss EU-s megállapodás csupán a Brexit következtében keletkezett további kereskedelmi akadályok egy részét szünteti meg, így a növekedést várhatóan kevesebb mint fél százalékkal fogja növelni. A közgazdászok szerint a gazdasági előnyök további növeléséhez szükséges lenne, hogy az Egyesült Királyság visszatérjen az egységes piacra és a vámunióba, valamint megkönnyítse a szabad mozgást, de ezeket a kormány „vörös vonalaknak” nevezte, amelyeket nem kíván átlépni.

A növekvő gazdasági növekedés általában azt jelenti, hogy az emberek kicsit többet keresnek, többet költhetnek, és több munkahely jön létre a vállalkozások beruházásai révén. Ez azonban a pénzügyminiszternek is nagyobb mozgásteret biztosít az adók, a kölcsönök vagy a kiadások csökkentésében. A január és március közötti erős növekedés azonban nem várható, hogy tartós marad, részben az Egyesült Államok vámainak globális növekedésre gyakorolt hatása miatt. Nick Thomas-Symonds, az EU kapcsolatokért felelős miniszter elmondta, hogy az üzleti szervezetek és a cégek, a védelemtől a szupermarketekig, üdvözölték a megállapodást, mivel az „gazdaságilag előnyös lesz az ország minden részén”.

Reeves a közelmúlt kereskedelmi megállapodásait úgy jellemezte, mint amelyek „mint a buszok jöttek” és hangsúlyozta, hogy „Britannia jobb helyzetben van, mint bármely más ország a világon, ha a kereskedelmi megállapodásokról van szó”. A pénzügyi miniszter hozzátette: „Nemcsak ezek fontosak önállóan, hanem azt is mutatják, hogy Britannia most a befektetések és az üzleti tevékenységek helye, mert kedvezményes megállapodásaink vannak a világ legnagyobb gazdaságaival.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce802rygr02o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük