
Új szabályok a vásárlás utáni fizetéshez, hogy megvédjék a vásárlókat
A brit kormány új szabályokat hirdetett meg, amelyek célja a vásárlók védelme a „vásárolj most, fizesd később” (BNPL) szolgáltatások használata során. A kormányzat nyilatkozata szerint szeretnék megszüntetni az „eldobott nyugati vadnyugatot”, amely az ellenőrizetlen kölcsönzést jellemzi. Az új jogszabály értelmében a hitelezőknek kötelező lesz megvizsgálniuk a vásárlók fizetőképességét, hogy megakadályozzák, hogy túlzott adósságot vállaljanak, emellett a vásárlók gyorsabb hozzáférést kapnak a visszatérítésekhez. A BNPL használata az utóbbi időszakban ugrásszerűen megnőtt, a becslések szerint az Egyesült Királyságban tavaly körülbelül 11 millió ember élt ezzel a lehetőséggel. Ugyanakkor sokan attól tartanak, hogy egyes vásárlók olyan költéseket vállalnak, amelyeket már nem tudnak fenntartani.
A fogyasztói csoportok üdvözölték a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy sok felhasználó nincs tisztában azzal, hogy adósságot vállal, amelyet esetleg nehezen tud majd visszafizetni. A BNPL lehetőséget ad arra, hogy a vásárlók ne egyszerre fizesse ki a teljes vételárat, hanem a költségeket kisebb részletekben, általában néhány héten vagy hónapon belül rendezze. Ez sok ember számára kényelmes megoldás lehet a vásárlások költségeinek elosztására, de a szakértők figyelmeztetnek arra, hogy egyes fogyasztók túlzott adósságot halmozhatnak fel.
A BNPL termékek jelenleg nem szabályozottak, és a Citizens Advice szervezet szerint az új intézkedések „létfontosságú lépést” jelentenek a vásárlók jobb védelme felé. Tom MacInnes, a Citizens Advice politikai igazgatója elmondta: „Túl sokáig voltak az emberek kitéve megfizethetetlen adósságnak egy olyan BNPL szektorban, amely a szabályozási szürke zónában működött.” Hozzátette, hogy sokan küzdenek olyan kölcsönök visszafizetésével, amelyeket nem tudnak megfizetni, és emiatt késlekednek a fontos számlák kifizetésével, gyakran szükségük van sürgősségi támogatásra, például élelmiszerbanki utalványokra.
A szektor szigorúbb ellenőrzésének szükségességét évek óta tárgyalják, és a korábbi kormány 2023-ban már bejelentette a terveit. Az új jogszabály, amely jövőre lép életbe, előírja, hogy a BNPL szolgáltatóknak következetes normákat kell követniük, hogy a vásárlók tudják, mibe vágnak bele, mennyire tudják megfizetni a vásárlásokat, és hogyan kérhetnek segítséget, ha szükséges. Ez azt jelenti, hogy „előzetes” ellenőrzéseket kell végezniük a fizetőképességről, gyorsabb hozzáférést kell biztosítaniuk a visszatérítésekhez, és jogot kell adniuk a pénzügyi ombudsmanhoz való panasz benyújtására.
Emma Reynolds, a Pénzügyminisztérium gazdasági államtitkára elmondta, hogy a BNPL „milliók számára alakította át a vásárlást”, de a fogyasztók védtelenül maradtak, és a szektor „vadnyugati” módon működött. „Ezek az új szabályok megvédik a vásárlókat az adósságcsapdáktól, és biztosítják a szektornak azt a stabilitást, amire szüksége van a befektetésekhez, a növekedéshez és a munkahelyek teremtéséhez” – tette hozzá.
A múlt héten az Egyesült Királyság pénzügyi szabályozó hatósága, a Financial Conduct Authority (FCA) egy átfogó felmérése megállapította, hogy a BNPL használata „jelentősen megnőtt”, az elmúlt három évben kétmillióval nőtt a felhasználók száma. A felmérés szerint a magányos szülők 40%-a és a 25 és 34 év közötti nők 35%-a használ BNPL termékeket. Lisa Webb, a Which? fogyasztói egyesület fogyasztói jogi szakértője elmondta, hogy a kutatásaik azt mutatták, hogy „sok felhasználó nincs tisztában azzal, hogy adósságot vállal, vagy nem fontolja meg a késedelmes kifizetések lehetőségét”.
A Klarna, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb BNPL szolgáltatója, azt nyilatkozta, hogy a cég már 2020 óta támogatta a szektor szabályozását. „Jó látni a szabályozás előrehaladását, és várjuk, hogy együtt dolgozhassunk az FCA-val a fogyasztók védelmét és az innováció ösztönzését szolgáló szabályok kidolgozásán” – mondta a vállalat szóvivője. A Clearpay, egy másik jelentős BNPL szolgáltató, szintén jelezte, hogy támogatja az FCA-t a megfelelő szabályozás kidolgozásában, amely biztosítja a fogyasztók védelmét, elősegíti a szükséges innovációt a fogyasztói hitelpiacon, és támogatja az Egyesült Királyság virágzó FinTech szektorát.

