
XIV. Leo pápa: A templom fénye a sötét éjszakákban
A katolikus egyház új vezetője, Leo XIV pápa, első miséjén a Vatikánban arra figyelmeztetett, hogy az egyháznak „kétségbeesetten” kell szembenéznie a hit hiányával. A választása utáni napon elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy sokan elfordulnak a vallástól, és helyette olyan dolgok után kutatnak, mint a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy éppen a szórakozás. Leo, aki a 267. pápa és az első amerikai vezetője a katolikus egyháznak, azt mondta, hogy az ő feladata egy „hűséges adminisztrátor” szerepe betöltése, aki olyan egyházat irányít, amely „fáklyaként világítja meg a világ sötét éjszakáit”.
Robert Francis Prevost megválasztása a világ 1,4 milliárd katolikusának örömére szolgált, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol a pápa 20 éven át szolgált. Pénteki prédikációjában Leo kifejtette, hogy sok helyen a keresztény hitet „abszurdnak” tartják, ahol a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Ugyanakkor éppen itt van szükség a missziós elköteleződésre. Hangsúlyozta, hogy a hit hiánya gyakran tragikus módon együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület figyelmen kívül hagyásával, az emberi méltóság súlyos sértéseivel, a családi válsággal és sok más sebből fakadó szenvedéssel, amelyek társadalmunkat sújtják.
A 69 éves pápa fehér, arany díszítésű papi ruhát viselt, miközben a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz beszélt, az eseményt pedig élőben közvetítette a Vatikán. A prédikáció előtt egy nem előre megírt bevezetőben Leo a bíborosok egységére is felhívta a figyelmet, és amerikai akcentussal azt mondta: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem együtt járjon.”
A választásra heteken át vártak, és a korábban ismeretlen Prevost csütörtök este a Szent Péter téren mutatkozott be a világnak. Amikor a konklávé második szavazásának napján fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a téren összegyűlt tízezrek örömteli kiáltásokban törtek ki. Nem sokkal később a Chicagóban született Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, ahol első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott”. Emlékeztetett elődjére, elhunyt Ferenc pápára, amikor a béke iránti vágyát hangoztatta. „Segíts nekünk és egymásnak hidakat építeni párbeszéden, találkozásokon keresztül, hogy egy népként egyesüljünk, mindig békében” – mondta.
A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak a megválasztásához, ígérve, hogy együttműködnek vele a globális kérdésekben, különösen a jelenlegi bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápája van. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csak 2023-ban lett érsek, majd bíboros. A bíborosok által választott új pápa a titkos konklávéban négy szavazás során nyerte el a tisztséget, amely két héttel Ferenc halála után zajlott. Prevostot a progresszív Ferenc pápa utódaként tartják számon, aki az emberi jogok és a szegények védelmezője volt, és aki karizmatikus stílusával arra törekedett, hogy a katolikus egyház nyitottabbá váljon.
A Vatikán szemlélői megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy lehetséges utódjaként felkészítse. Prevost augusztini misszionáriusként évtizedek óta dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben állampolgárságot is szerzett. Korábbi bíborosi szerepében többször is kifejezte kritikáját az Egyesült Államok Trump-adminisztrációja iránt, beleértve annak bevándorlásellenes politikáit is. Egy X fiók alatt, amely az ő nevéhez kötődik, februárban kritizálta JD Vance alelnököt, aki katolikus hitre tért, és azt mondta, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és honfitársaikat kell szeretniük, ebben a sorrendben. Prevost válaszul azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem azt kéri tőlünk, hogy rangsoroljuk mások iránti szeretetünket”.
Most, pápaként, rendkívüli feladat áll előtte, hogy vezesse az egyházat a globális konfliktusok idején. Megfigyelők abban reménykednek, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. A következő megjelenései, amelyek a vasárnapi Regina Coeli imádság keretében a Szent Péter-bazilikában, illetve egy hétfői sajtókonferencián lesznek, szoros figyelem középpontjában állnak, hogy lássák, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő valójában. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa megválasztásának hírére. A Salford római katolikus püspöke üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. Az esemény a hagyományok szerint új pápák neve megváltoztatását is magában foglalja.

